1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Özel Güvenlik Görevlisi Ne Kadar Maaş Alıyor? 2020 Yılı Güvenlik Olma Şartları
Özel Güvenlik Görevlisi Ne Kadar Maaş Alıyor? 2020 Yılı Güvenlik Olma Şartları

Özel Güvenlik Görevlisi Ne Kadar Maaş Alıyor? 2020 Yılı Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik görevlileri ne kadar maaş alıyor? Güvenlik olmak için çeşitli sınavlardan geçmeniz gerekmektedir. Silahlı veya silahsız görevlilerin...

A+A-

Özel güvenlik görevlileri ne kadar maaş alıyor? Güvenlik olmak için çeşitli sınavlardan geçmeniz gerekmektedir. Silahlı veya silahsız görevlilerin aldıkları eğitim birbirinden farklıdır. 2020 senesi özel güvenlik maaşları ne kadar?Özel güvenlik görevlilerin aldığı maaş, ihale ile işe alındıklarından ötürü yine ihale şartnamesinde bulunan maddelere göre belirlenmektedir. Güvenlik görevlisinin çalışma süresinin mesai olarak nitelendirilebilmesi için 45 saatten fazla çalışması gerekmektedir. Belirlenmiş saati geçen çalışanlar, mesai ücreti alabilir. Bilindiği üzere iki çeşit güvenlik görevlisi mevcuttur. Biri silahlı ve diğeri silahsız olmak üzere iki farklı meslek mensubu vardır. Silahlıların ve silahsızların alacağı maaş arasında farklılıklar gözetilebilir. Aynı şekilde devlet dairesinde görevli bir çalışan ile özel şirkettekinin aldığı maaş birbirinden çoğu zaman farklıdır. Bu senenin yani 2020 yılı için belirlenen ortalama özel güvenlik görevlisi maaşı asgari ücretin biraz üstü 2.750 Türk Lirası'dır. Alınan maaş brüt değil net elinize geçen miktardır. Onun haricinde bazı şirketlerde bu miktar 3.700'ü de bulabilir.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Anayasamızda bulunan kanunların ilgili maddeleri uyarınca aşağıdaki şartlara mensup kişiler özel güvenlik görevlisi olabilir:
 • T.C. Vatandaşı olmak.
 • Reşit olmak.
 • Silahsızların en az 8 sene eğitimi bitirmiş olmaları, silahlıların ise lise veya liseye denk olacak bir eğitim seviyesini bitirmiş olmaları.
 • Özel güvenlik temel eğitimini tamamlamak.
 • Hakkında yapılan güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanması.
 • Çeşitli suçlardan kişiye af çıkarılmış olsa dahi geçmişte bu suçlardan ötürü mahkumiyet yaşamamak.
 • Bilerek yapıldığına kanaat getirilen herhangi bir suç için en az bir sene hapis yatmamak.
 • Hali hazırda devam eden çeşitli suçlamalar için hakkında soruşturma bulunmaması.
 • Vücudunun veya akli dengesinin görevin icra edilmesi için engel oluşturmaması.

Özel Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur

Öncelikle bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün organize ettiği ÖGG sınavına girmesi ve bu sınavdan en az 60 puan alması gerekiyor. Söz konusu sınava en fazla 4 kez girebilirsiniz. Gireceğiniz her sınav için belirli bir ücret yatırmak zorundasınız. Özel güvenlik görevlilerinin silahlı ve silahsız olarak ikiye ayrıldığından bahsetmiştik. En başta bunun tercihini yapmanız gerekmektedir. İster silahlı ister silahsız tercihinde bulunabilirsiniz. Bulunacağınız tercihe bağlı olarak sizden istenilecek belgeler de aynı ölçüde değişkenlik göstermektedir.

Alınacak Eğitimler ve Süresi

Silahlı eğitim alanlar 18 günde eğitimlerini bitirirken silahsız eğitimde bu sayı 15'dir. Silahlı temel eğitimin süresi 120 saattir. 15 gün sürecek temel dersler+ 3 gün silah dersi ( 2 gün teorik eğitim ve 1 gün poligonda 25 mermi atış eğitimi) olmak üzere toplam 18 iş günüdür. Silahsız temel eğitim alanlar 100 saattir. (15 gün) Bahsi geçen tüm eğitimlere katılım sağlamak zorundasınız. Mazeretsiz bir şekilde %10 D/S (100 saatin 10 saati), mazeret sunduğunuz takdirde ise %30 D/S (100 saatin 10 saati) devamsızlık hakkınızı kullanabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.