Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

Suudi Konsolosluğuna BM Raportörü Alınmadı!

BM özel raportörü Agnes Callamard, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde hem devletlerin hem de şahısların sorumluluklarını araştırma ve soruşturma amacıyla Türkiye’ye giriş yaptı. Suudi Başkonsolosluğu’na giden rapartör içeriye alınmadı. Gerekçesi ise alınmamasının belli bir süre sonra açıklandı.

Suudi Konsolosluğuna BM Raportörü Alınmadı!
  • 29.01.2019

BM özel raportörü Agnes Callamard, Kaşıkçı cinayetinde devletlerin ve şahısların sorumluluklarını soruşturmak için Türkiye’ye geldi. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü Suudi Başkonsolosluğu’na giden Raportör içeri alınmadı.

Konu ile ilgili daha sonra açıklama yapan konsoloslukta inceleme yapmak için Suudi yetkililere geç haber verdiklerini  söyledi. Konsolosluk binasında inceleme yapmak için izin almaları gerektiğimi söyleyen BM yetkilisi  “İsteğimizi değerlendirmeleri için onlara biraz zaman vermemiz gerekiyor. Otoritelerden içeriye girmemiz için izin istiyoruz.” dedi.

AK PARTİ’DEN SERT TEPKİ
Konuyla ilgili konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “BM raportörünün Suudi konsolosluğuna alınmaması skandal, uluslararası soruşturma açılmalı” ifadelerini kullandı.

Callamard ve beraberindekiler başkonsolosluk önünde bir süre inceleme yaptı. Agnes Callamard basın mensuplarına açıklamalarda bulunduktan sonra ayrıldı. Agnes Callamard’in gün içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile görüşmesi bekleniyor.

Kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma kapsamında Türkiye’ye gelen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Callamard, 2 Şubat’a kadar Türkiye’de olacak.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Kaşıkçı cinayetine ilişkin uluslararası soruşturmanın Callamard’ın yetkisi altında yürütüleceğini, Callamard’ın talebi üzerine “Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili koşulların” insan hakları açısından gözden geçirileceğini ve değerlendirileceğini açıklamıştı.

Callamard, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya ilişkin tavsiyelerini, BM İnsan Hakları Konseyinin haziran ayındaki oturumunda rapor olarak sunacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ