1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron İşçiye Toplu İş Sözleşmesi ve Maaş Düzenlemesi Gelişmesi! Taşerona Zam Gelecek mi?
Taşeron İşçiye Toplu İş Sözleşmesi ve Maaş Düzenlemesi Gelişmesi! Taşerona Zam Gelecek mi?

Taşeron İşçiye Toplu İş Sözleşmesi ve Maaş Düzenlemesi Gelişmesi! Taşerona Zam Gelecek mi?

Taşeron işçilerin bir süredir merakla bekledikleri iş sözleşmesi ve maaş konusunda düzenleme yapılması yönünde olumlu gelişmeler yaşandı. Peki taşeron işçi artık beklediği zamma kavuşacak mı?

A+A-

Taşeron işçiler sözleşmeli olarak çalışıyorlar ve hal böyle olunca da taşeron işçiler hakları ve kadro talebi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine yazdılar. Her soruya cevap verdiği gibi bu konuya da cevap verdi ve sorulan sorular kadro almak için değil işkolu ve maaş konusu ile ilgili oldu. İşte CİMER tarafından taşeron konusuna verilen cevaplar ve son dakika haber detayları…

Taşeron İşçiye Müjde Geldi!

CİMER'e yazılan binlerce soru üzerinden CİMER cevap vermeye devam ediyor. Toplu sözleşme ile ilgili karar bekleyen taşeron işçilere de iletişim merkezi üzerinden sorulan bir soru üzerine cevap geldi. CİMER'den gelen cevap şöyle;

6356 sayılı toplu iş sözleşmesi ve sendikalar kanununun 4. maddesinin ikinci fıkrası gereğince bir işyerinde yürütülmekte olan asıl işe yardımcı işler de asıl işin dahil olduğu iş kolundan sayılmaktadır. kararı paylaşılmıştı ve cevap bu şekilde verildi.

6356 Sayılı Kanuna Göre Yeni Tescil Edilen İşyerleri Aman Dikkat!
6356 sayılı toplu iş sözleşmesi ve sendikalar kanununda yer alan 4. maddeye göre yeni tescil almış işyerleri mutlaka bu konuyu SGK'ya bildirmelidirler. Alınan yeni karar sonrasında yeni işe alınan işçi için gerçekleştirilen sözleşme süresinin tamamlanması ile birlikte 30 Ekim 2020 tarihi sonrasında asıl iş kollarında bulunan toplu iş sözleşmesi hükümlerine eklenmek istedikleri belirlenmiştir. Önce taşerondan kamuya alınan işçiler şimdi de toplu iş sözleşmesine dahil olmak istiyorlar.

Toplu İş Sözleşmesi Nedir?

Kısaca TİS olarak telaffuz edilen toplu iş sözleşmesi işe giren bir personel ile hizmet akdi yapılması ve sona ermesi ile ilgili konuları düzenlemek için yapılan bir görüşmedir. İşçi ile işveren arasında yapılan bu görüşme işçiler adına sendikalar işverenler adına da herhangi bir sorun olduğu durumlarda karşılıklı hakların korunmasını belirleyen yazılı bir belge olarak düzenlenmektedir.

Maaş Düzenlemesi Geliyor!

Taşeron işçilere kadroya geçmek fırsatı sağlayan KHK sonrasında çalıştıkları iş yerlerinde asıl iş kolundan olan toplu iş sözleşmesine dahil edilmek istiyorlar. Kadroya geçen işçiler maaşlarında artış gösterdiği gibi toplu iş sözleşmesine dahil olup maaşlarında daha da artış sağlamayı talep ediyorlar.

Taşeron işçi aynı zamanda maaş zammı konusunda da sesini duyurmak istiyor. Maaş zammı konusunda yapılan düzenlemeler yüzdelik dilim ve ek zam şeklinde talep ediliyor. Çalışma Bakanlığı ise konu ile ilgili adım atılmasını bekliyor. Eğer, yüzdelik dilim ve buna dair somut bir adım atılırsa maaşlar yeniden düzenlenecek. Kadroya girmeden önce asgari ücret alan bir taşeron işçiye yüzdelik dilimden sonra %5 daha fazla maaş uygulanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.