1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşıt Kredisi Kapsamından Çıkarılan Otomobil Markaları Hangileri? Bankalardan Ortak Açıklama
Taşıt Kredisi Kapsamından Çıkarılan Otomobil Markaları Hangileri? Bankalardan Ortak Açıklama

Taşıt Kredisi Kapsamından Çıkarılan Otomobil Markaları Hangileri? Bankalardan Ortak Açıklama

Yaptıkları zam sonrası taşıt kredisi kapsamından çıkarılmış otomobil firmaları gündeme oturdu. 3 Banka, konu ile ilgili ortak açıklama yaptı. Taşıt...

A+A-
Yaptıkları zam sonrası taşıt kredisi kapsamından çıkarılmış otomobil firmaları gündeme oturdu. 3 Banka, konu ile ilgili ortak açıklama yaptı. Taşıt kredisi kapsamından çıkarılan araba markaları hangileri sorusunun yanıtı merak edilmeye başlandı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ortak yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre, bazı otomobil firmalarının, araçlarındaki fiyat artışları nedeniyle kredi paketi kapsamından çıkarıldığını duyurdu. Şimdi taşıt kredisi çekmeyi düşünenler hangi markaların kredi kapsamından çıkarıldığını öğrenmek istiyor. Taşıt kredisi kapsamından çıkarılan araba markaları özellikle üç kamu bankası tarafından alınan kararın ardından merak konusu oldu. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ortak yapılan açıklamada, 6 otomobil firmasının fiyat artışları nedeniyle kredi kapsamından çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı. Peki, taşıt kredisi kapsamından çıkarılan araba markaları hangileri? İşte o markalar...

TAŞIT KREDİSİ KAPSAMINDAN ÇIKARILAN ARABA MARKALARI HANGİLERİ?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının, araçlarındaki fiyat artışları nedeniyle kredi paketi kapsamından çıkarıldığını duyurdu.

ÜÇ KAMU BANKASINDAN ORTAK AÇIKLAMA

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ortak yapılan açıklamada, bankaların Türkiye'nin ihracatının lokomotiflerinden olan otomotiv sektörünü ve sektöre bağlı olarak çalışan yan sanayide yerli üretimi desteklemek, bireysel ve kurumsal müşterilerin taşıt alımı için finansman ihtiyaçlarını uygun koşullarda karşılamaları amaçlarıyla 1 Ekim 2019'dan itibaren Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi ürününün müşterilere sunulmaya başlandığı belirtildi. Bu kapsamda Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile iş birlikleri gerçekleştirildiğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 - yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır." Vatandaşların fiyat artışı sebebiyle mağduriyet yaşamaması için gerekli önlemlerin de alındığının belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu. Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır."

TAŞIT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvurular Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilecek. Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak.

TUTAR VE ÖDEME KOŞULLARI NELER?

Taşıt Kredisi Destek Kredi Paketi'nden; * Anlaşmalı yerli otomotiv üretimi yapan firmalardan satın alacağınız 0 km taşıt için, belirli marka ve modellerde aylık %0,49'dan başlayan faiz oranları ile 60 aya varan vade kadar 120.000 TL'ye kadar, * Satın alacağınız 7 yaşına kadar olan 2.El Taşıt içinse, aylık %0,82 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli, 60 aya varan vade seçenekleriyle 150.000 TL'ye kadar yararlanabilirsiniz.
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.