Adobe, Windows 10 Kullanıcılarını Flash Player'ı Kaldırmaları Konusunda Uyarıyor

Adobe, Windows 10 Kullanıcılarını Flash Player'ı Kaldırmaları Konusunda Uyarıyor

Adobe, 31 Aralık 2020 itibariyle Flash Player desteğini sonlandırıyor. Bu yüzden de Windows 10 kullanıcılarını uyaran bildirimler gitmeye başladı. Buna göre olası güvenlik ihlallerini engellemek için kullanıcılardan Adobe Flash Player uygulamasını kaldırmaları belirtiliyor.

Adobe Flash Player yıllardır bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmez uygulamalarından birisi idi. Fakat yaklaşık 6 ay önce Adobe, Flash Player’ı bu yılın sonunda kaldıracağını açıkladı. Adobe Flash Player uygulamasının 31 Aralık 2020 itibariyle fişinin çekileceği bilgisine yer verdi.

Adobe, son yaklaşırken ve yeni yıla çok az bir zaman kalmışken Windows 10 kullanıcılarını sık sık uyarmaya başladı. Adobe tarafından kullanıcılara gönderilen bildirimde Flash desteğinin 31 Aralık itibariyle son bulacağı, kullanıcıların herhangi bir güvenlik problemi yaşamaması adına uygulamayı bir an önce kaldırmaları gerektiği bilgisine yer verildi. Microsoft tarafından da bir açıklama geldi ve tüm uyarılara karşı ek bir önlem alınacağını, konuyla alakalı Windows 10 için yeni bir güncelleme getirileceğini ifade etti.

31 Aralık’ta Adobe Flash Player Son Buluyor

Adobe Flash Player’a son güncelleme 9 Aralık 2020 tarihinde gelmişti. Her ne kadar uygulama yeni bir güncelleme almış olsa da Flash Player kullanım süresi uzatılmadı. Şimdilik de son güncelleme olarak bu görünüyor. 31 Aralık’ın gelmesiyle beraber Adobe Flash Player desteği tamamen artık kaldırılacak. Fakat destek kalksa da büyün Adobe Flash Player eklentileri bir anda güvenli bir yazılım olarak pasif hale evirilmeyecek.

Adobe Flash Player zaman zaman güncellemelerle kötü amaçlı yazılımları engelliyordu ve şirket bunun için özel güvenlik duvarları kullanıyordu. Fakat artık güncelleme almayacağı için eklentiler içerisine sızdırılan kötü amaçlı bir yazılım uzaktan bilgisayar erişimine izin veriyor hale gelebilir. Adobe bu durumun bilincinde olarak ilerde gizlilik ihlali gibi suçlamalara maruz kalmamak adına kullanıcıları şimdiden sık sık uyarıyor.

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlara Pop-up aracılığıyla şirket, bir uyarı gönderiyor. Adobe Flash Player’ın bir an evvel kaldırılması gerektiği konusunda kullanıcı uyarılıyor. Karşılarına açılan sekmede kullanıcılara ya uygulamayı kaldır ya da daha sonra hatırlat seçeneklerinden birisini tıklayabiliyorlar.

Microsoft Güncelleme Yayınlayacak

Microsoft cephesinden de bir adım geldi. Bütün uyarılara rağmen Adobe Flash Player uygulamasını kaldırmayan kullanıcılara karşı Microsoft, Windows 10’dan Flash Player’ı tamamen kaldıracak bir güncelleme sunacak. Fakat bu güncelleme sadece Microsoft’un otomatik olarak yüklediği uygulamayı kapsayacak. Kullanıcıların kendi indirip kurdukları Adobe Flash Player eklentilerini yalnızca kendileri kaldırabilecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.