App Store Birçok Oyunu Mağazasından Kaldıracak

App Store Birçok Oyunu Mağazasından Kaldıracak

Apple, yeni lisans kuralları sebebiyle mağazasında yer alan pek çok oyunu kaldırmaya hazırlanıyor. Bunun için geliştiricilere 31 Aralık’a kadar gerekli izinleri almaları konusunda mühlet verdi.

Dijital oyun dünyası devasa boyutlara ulaşmış durumda. Özellikle akıllı cihazlar için dünyanın her tarafından farklı seviyelerde oyunlar geliştiriliyor. Bu da beraberinde pek çok zararlı, niteliksiz oyunun ortaya çıkmasını getiriyor. Çin, lisanslanmamış oyunları ülkesinde yasaklamak için çalışmalara başlamıştı. Dijital Information World’de yer alan habere göre Apple da bu konuda adım atıyor. Şirket, uygulama mağazası App Store’da yer alan oyunlar arasında bazılarını kaldıracak. Yeni lisanslama standartları gereği binlerce oyun App Store üzerinden kaldırılacak.

Çin’de uygulanması planlanan kapsama sadece oyunlar da dahil değil. Aynı zamanda diğer uygulamalar da dahil. Apple da özelikle Çin’de geliştirilen oyunlara karşı kullanıcıları, geliştiricileri uyarıyor. Kullanıcılar ise hangi oyunların kaldırılacağını merak ediyor.

Hangi Oyunlar Kaldırılacak?

App Store’dan kaldırılması planlanan ve bu konuda yaptırımla karşı karşıya olan oyunlar, uygulama içi satın almaya sahip olanlar. Hükümetten uygulama içi satın alma lisansı almayan oyunlar App Store mağazasından kaldırılacak. Apple geliştiricileri bu konuda uyardı ve işin ciddiyetinin farkına varmalarını belirtti. 31 Aralık tarihinden önce mutlaka gerekli lisansları almaları gerektiği hususunda uyardı.

Hükümetten gerekli lisansı almayan oyunların yayınlanmasında Çin’de izin verilmiyor. Aslında ortaya atılan bu lisans konusu ilk kez gündeme gelmiş değil. App Store tarzı uygulama mağazaları her ne kadar yıllardır bu kuralları pek dikkate almasa da Çin hükümeti bu konuda kuralları çok daha sertleştirdi.

Çin hükümeti gerekli lisansa sahip olmayan 100’den fazla uygulamayı kaldırma kararı aldı. Hükümetin kaldırılmasını istediği uygulamalardan birisi de Tripadvisor. Dolayısıyla oldukça popüler uygulamalar da kaldırılmayla karşı karşıya. Yeni katı kurallar zaten App Store istatistiklerinde de görülüyor.

Son Bir Yılda 94 Bin Oyun Kaldırıldı

İstatistiki verilere göre geçen yıl App Store’da 272 bin oyun yer alıyordu. 2020 yılında bugüne kadar bu oyunların 94 bin tanesi mağazadan kaldırıldı. 2019 yılında kaldırılan oyun sayısının 25 olduğu düşünüldüğünde rakam daha net ortaya çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.