Apple Dünya Genelinde Mağazalarını Kapatmaya Başladı

Apple Dünya Genelinde Mağazalarını Kapatmaya Başladı

Covid-19 vakalarının bütün dünyada artmaya başlamasıyla birlikte Apple yeni bir karar aldı. Buna göre ABD’deki ve Avrupa’daki pek çok mağazası kapanmaya başladı.

Koronavirüs salgınında her geçen gün vakalar artıyor. Dünya genelinde açıklanan son rakamlar yeniden ürkütücü seviyeye ulaşmış durumda. Özellikle İngiltere’den virüsün evrim geçirerek daha tehlikeli hale geldiğine dair açıklamalar alarm seviyesinin yükselmesine neden oldu. Birçok ülke, şimdiye kadar görülen en yüksek ölüm ve vaka sayılarına ulaştı. Bu da beraberinde önlemlerin yeniden sıkılaştırılmasını getirdi.

Yeni önlemler doğrultusunda pek çok marka fiziksel mağazalarını yeniden kapatmaya başladı. ABD merkezli teknoloji devi Apple da salgından nasibini bir kez daha aldı. Şirket, ABD, Avrupa ve Güney Amerika’daki birçok mağazasını kapatma kararı adlığını açıkladı. Salgının başladığı dönemde de Apple çok hızlı harekete geçerek bütün dünyadaki mağazalarını kapatmış, online hizmet vermeye başlamış, bunu yapan ilk şirketlerden birisi olmuştu.

Kapanan Apple Mağaza Sayısı 100’ü Geçti

Apple özellikle Kaliforniya’da rakamların çok büyük bir yükselişe geçmesi nedeniyle bölgede bulunan bütün mağazalarını kapatma kararı aldı ve uygulamaya geçirdi. Yalnızca Kaliforniya’da şirketin 53 mağazası bulunuyordu ve şirketin ABD’nin diğer eyaletlerinde bulunan Apple Store’ları da kapalı durumda yer alıyor. Şirket sadece ABD ile de kapatmaları sınırlı bırakmadı. Meksika, İngiltere ve Brezilya’daki Apple mağazalarını da kapatmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da da Apple mağazaları kapanmıştı. Apple’ın şimdiye kadar Almanya ve Hollanda’da kapatılan mağazalar da göz önüne alındığında yüzden fazla mağazasının kapandığını görüyoruz.

Apple’ın İstanbul’da da iki mağazası yer alıyor. Akasya AVM ve Zorlu Center’da yer alan Apple Store’lar da geçtiğimiz hafta bir karar alınarak yeniden kapılarını kapatmıştı. Henüz tüm dünyada kapanan Apple mağazaları gibi İstanbul’dakilerin de ne zaman yeniden açılacağı bilinmiyor. Apple’ın resmî sitesinde yer alan açıklamaya göre şimdilik 26 Aralık 2020 tarihine kadar iki mağazanın kapalı kalacağı görülüyor.

Küresel Çapta Yeni Kapanmalar Gelebilir

Apple mağazalarının çok hızlı reaksiyon vererek kapanmaya başlaması diğer şirketlerin de benzer yola gidebileceğini gösteriyor. Diğer taraftan hastalığın seyri ve ilerleyen günlerde alınabilecek önlemlere, yapılacak kısıtlamalara dair de fikir verebilir. Görünen koronavirüs pandemisinin etkileri daha uzun süre devam edecek ve bütün dünyada bir belirsizlik hakim olacak. Belki de kısa süre önce Almanya’nın 1 aya yakın komple kapanma kararı aldığı gibi tüm dünya benzer kararlara başvurmak zorunda kalacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.