Arçelik, Japon Teknoloji Şirketi Hitachi Hisselerinin Çoğunluğunu Satın Aldı

Arçelik, Japon Teknoloji Şirketi Hitachi Hisselerinin Çoğunluğunu Satın Aldı

Japon elektronik şirketi Hitachi ile Arçelik arasında bir ortaklık gerçekleştirildi. Arçelik, Hitachi’nin yüzde 60’lik hisselerini 300 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın aldı.

Türkiye’nin en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden birisi olan Arçelik, atılımlarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Arçelik’in Japon teknoloji devi Hitachi’Nin beyaz eşya bölümünü satın almayı planladığı haberleri gelmişti. Hatta KAP’a açıklama yapan Arçelik, görüşmelerin devam ettiğini belirtmişti. Şimdi görüşmeler neticeye ulaştı ve Arçelik, Hitachi’yi resmen satın alarak yeni bir ülkede yeni bir açılım gerçekleştirmiş oldu.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a Arçelik tarafından yapılan açıklamada satın alma işleminin 300 milyon dolara gerçekleştiği belirtildi. Yapılan bu anlaşma ile Hitachi’nin uluslararası beyaz eşya operasyonlarının yüzde altmış gibi büyük bir kısmı Arçelik’in kontrolüne geçti. Konuyla alakalı yapılan açıklamada satış işlemlerinin 1 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacağı belirtildi.

Hollanda’da Yeni Şirket Kurulacak

Arçelik – Hitachi ortaklığına dair KAP’a yapılan açıklamaya göre bu satış işleminin ardından Hitachi’nin iki üretim tesisi Arçelik bünyesine katılmış oldu. Yine Hitachi’nin Uzak Doğu’da yer alan 10 satış şirketinin de satış işlemlerinden sonra Arçelik bünyesine dahil olmuş oldu. Yine sözleşme belgeleri arasında yer alan Marka Lisans Sözleşmesi’ne göre Arçelik, Japonya dışındaki ülkelerde Hitachi markasını kullanmak için şirkete lisans ödemesinde bulunacak.

Arçelik ve Hitachi arasında sağlanan ortaklık kapsamında Hollanda’da bir şirket kuracağı ve bu şirketin yukarda adı geçen iki üretim tesisiyle 10 satış şirketinin sahibi olacağı açıklamalarda yer alıyor. Bu hamle ile Arçelik, şirketin yüzde 60’ına sahip olmakla birlikte Hitachi markasının Avrupa pazarına açılmasında görev alacak.

Uzak Doğu’da Etkinlik Artacak

Arçelik ile Hitachi anlaşmasına göre Hitachi’nin Tayland ve Çin’de üretim tesisleri yer alan iki iştiraki anlaşmaya dahil. Bölgedeki 10 satış şirketi de Çin, Tayland, Tayvan, Hong Kong, Malezya, Singapur, Orta Doğu, Endonezya, Myanmar ve Vietnam’ı içeriyor. Bu şirketler ağırlıklı olarak buzdolabı, elektrikli süpürge, çamaşır makinası, pirinç pişirici, klima ve su pompası satışı yapıyor. Çin ve Tayland’daki üretim şirketlerinin sadece buzdolabı ve çamaşır makinesi üretim kapasitesi yıllık 3 milyon adetten oluşuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.