Facebook Silah Aksesuarları İlanlarına Ambargo Getiriyor

Facebook Silah Aksesuarları İlanlarına Ambargo Getiriyor

Sosyal paylaşım platformu Facebook, yaptığı duyuruda kendi bünyesinde silah ekipmanları ilanlarını geçici olarak kaldırdığını belirtti. Sebep olarak da ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in yemin törenini gösterdi.

Facebook yayınladığı blog yazısında silah aksesuarlarını ve koruyucu teçhizatını tanıtan reklamları 22 Ocak’a kadar yasakladığını belirtmişti. Gerek aksesuar gerekse koruyucu teçhizatı tanıtan reklamları, çok sayıda ihtiyat nedeniyle yasakladıklarını ifade etmişti. Silah, cephane, susturucu tarzı ürünlerin reklamları zaten Facebook’ta yasaktı. Fakat şimdi silah kasaları, silah kılıflar ve yelekler gibi aksesuarlara ait reklamlar da yasaklananlar arasına girdi.

Yasaklar Kongre Binası Eylemleri ile Bağlantılı

Facebook tarafından uygulanan bu yasakta hiç şüphesiz 6 Ocak günü Amerikan Kongre Binası’na gerçekleştirilen eylemlerin payı büyük. Çünkü eylemler sonrasında Facebook, eylemleri organize eden paylaşımlara izin verildiği gerekçesiyle yoğun eleştiri almıştı. BuzzFeed News tarafından verilen bilgilere göre yaşanan olaylarla ilgili şiddet çağrılarının büyük çoğunluğu Instagram ve Facebook üzerinden yayınlandı.

Ayrıca bir grup ABD senatörü Facebook SEO’su Mark Zuckerberg’e bir mektup göndermişlerdi. Gönderilen mektupta senatörler, ölümcül taktiksel operasyonlar ve silahlı çatışmalarda kullanılmak üzere tasarlanan ürünlerin reklamlarını kalıcı şekilde yasaklamaları çağrısını yapmıştı.

Yeni Başkanın Yeni Töreni Boyunca Etkinlik Oluşturmak da Yasak

Facebook sadece yasakları silah ve silah aksesuarları ile sınırlı da tutmuyor. Geçici olarak yemin töreni boyunca Kongre Binası, Beyaz Saray ve eyalet başkentlerinde yakın mesafelerde yapılacak etkinliklerin oluşturulmasına da müsaade etmeyecek. Yasakları ihlal eden hesaplar da kapatılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.