Facebook Türkiye'ye Temsilci Atadı

Facebook Türkiye'ye Temsilci Atadı

Facebook, sosyal medya platformları için getirilen düzenleme kapsamında bir süredir direniyordu. Fakat sonunda Türkiye’ye resmi bir temsilci atayacağını duyurdu.

Türkiye’de geçen yılın üçüncü çeyreğinde sosyal medya düzenlemesi kanunu yürürlüğe girmişti. Kanun gereği Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya devlerine Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. İlk verilen sürelerde hiçbir platform buna yanaşmasa da ilerleyen sürelerde yavaş yavaş temsilci atanmaya başlandı.

TikTok ve YouTube kurala uyarken Facebook tarafından herhangi bir adım gelmemişti. Bugün Facebook bir açıklama yaparak Türkiye’ye temsilci atadığını belirtti. Facebook ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi. Bu yüzden çok güçlü bir kullanıcı kitlesi var. Haliyle bunu kaybetmek istemedi ve reklam verememe gibi sınırlandırmalarla karşılaşmamak adına temsilci atamaya karar verdi.

Yeni Kanuna Uyma Kararı Aldılar

Son yapılan ve oldukça fazla tartışmalara neden olan sosyal medya yasasına göre Türkiye’de kullanıcı sayısı 1 milyonun üzerinde olan bütün sosyal medya platformları temsilci bulundurmak durumunda. Aksi taktirde ilk etapta para cezası ile başlanacak ve reklam verememe, bant genişliğini daraltma gibi yaptırımlar uygulanacak. Zaten para cezaları kesilmişti ve iş, reklam kısıtlamamalarına gelmişti.

Facebook Türkiye konuyla alakalı yaptığı açıklamada şirket olarak ifade özgürlüğünün temel insan hakkı olduğuna inandıkları, bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösterdikleri belirtildi. Türkiye’de insanların yarıdan fazlasının arkadaşları, dostları, aileleri ile iletişim kurmak, fikirlerini ifade etmek, işletmelerini büyütmek için Facebook kullandıkları, kendilerine güvendikleri ifade edildi.

Yine açıklamanın devamında Türkiye’de sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı kanun hakkında gelişmeleri ilk andan itibaren takip ettikleri belirtildi. Yasadan etkilenen bazı şirketler gibi kendilerinin de Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecinin başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

Temsilcisini Geri Çekebileceği Uyarısı

Facebook her ne kadar yasal temsilci atamaya karar verdiğini açıklasa da duyurusunda ısrarla ifade özgürlüğü vurgusu yapıldı. Bu kapsamda bu kararı alırken platform olarak kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmanın kendileri için hayati önem arz ettiğini belirtti.

Aldıkları kararın devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma talepleri ile ilgili süreçte bir değişiklik yapmayacağını, eğer bu ilkelere uygun olmayacak şekilde bir hareket talebinde bulunulursa temsilcilerini hemen geri çekeceklerini belirtti. Devletten gelecek talepleri Küresel Ağ Girişimi üyeliklerinin getirdiği sorumluluklar doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler ilkeleri doğrultusunda incelemeye alacaklarını duyudur. Türkiye’de ifade özgürlüğü ve insan haklarının korunmasına bağlı kalacakları vurgusu yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.