Google Android Uygulamalarına Yakında Gelecek 6 Özelliği Duyurdu

Google Android Uygulamalarına Yakında Gelecek 6 Özelliği Duyurdu

Google, yaptığı paylaşımlar 6 Android uygulamasına birbirinden kullanışlı özelliklerin geleceğini duyurdu. Yeni özelliklerden bazıları önümüzdeki günlerde kullanıcılarla buluşuyor.

Pek çok alanda yeni yıla girmenin heyecanı yaşanırken teknoloji alanında da şirketler çeşitli yeniliklerle yeni yılı karşılamanın heyecanı içinde. Google, Android kullanıcıları ve Google uygulamalarını kullananlarla alakalı bazı güncellemeler yaptı. Adroid cihaz kullanıcıları yeni Google özellikleriyle cihazlarını çok daha verimli kullanabilecekler ve pek çok yönden işlerini daha da kolay halletme fırsatı yakalayacaklar.

Android Uygulamalarına Gelecek Yenilikler

  • Sesli kitaplara otomatik anlatıcı ilave edilecek:

Google Play’de oldukça fazla kitap var. Fakat bunların tamamı sesli kitap özelliğini taşımıyor. Google Play ABD ve Birleşik Krallıkta çeşitli yayıncılarla iş birliği yaptı. Bu sayede otomatik olarak anlatılan sesli kitaplar, Google Play’de yer alacak. 2021 yılının ilk haftalarında otomatik olarak sesli anlatılan kitaplar özelliği, bütün yayıncılar için kullanıcılara sunulacak.

  • Gboard’taki emoji sayısı 14 bini geçecek:

İçinde bulunduğumuz yılın başlarında Gboard’da Emoji Kitchen aktif edilmişti. Emoji Kitchen ile bugüne kadar kullanıcılar, 3 milyar kez emoji kullandılar. Son gelen güncellemelerle birlikte Emoji Kitchen, yüzlerce yeni emojiye ev sahipliği yapmaya başladı ve kütüphanedeki bütün emojilerin sayısı 14 binin üzerine çıktı. Yeni güncellemeler önümüzdeki günlerde bütün kullanıcılara açılacak.

  • Voice Access’in fonksiyonları artacak:

Voice Access, telefonu sesle kontrol etmenizi sağlıyor ve özellikle bir engeli sebebiyle telefon kullanamayan insanlar için geliştirilmiş bulunuyor. Google yapacağı yeni güncelleme ile uygulama, telefonda dolaşmanızı daha kolay hale getirecek. Android 6.0 ve üzeri sürüme sahip kullanıcılar için yeni özellikle bir beta sürümünde yayınlanmış bulunuyor.

  • Android Auto daha fazla ülkede kullanılabilecek:

Google yapmış olduğu açıklamada ilerleyen birkaç ay içerisinde Android Auto’nun daha fazla ülkede kullanılabilir olacağını duyurdu. Bugünden itibaren 36 ülkeyle birlikte ülkemizde de Android Auto kullanıma açıldı.

  • Haritalar’a Go (Git) sekmesi ilave edilecek:

Haritalar’da herhangi bir anda sıklıkla gittiğiniz bir yere gitmek için o yeri yeniden aratmanız gerekir. Fakat yeni gelen Git sekmesiyle birlikte bu yerler kaydedilebiliyor. Tek bir dokunuşla takip etmeniz gereken rota oluşturuluyor. Pek çok kullanıcının hayatını kolaylaştıracak bu uygulamanın önümüzdeki günlerde aktif olması bekleniyor.

  • Nearby Share:

Nearby Share özelliğine gelecek olan yeni güncelleme sayesinde Android kullanıcıları bir tanıdıklarına wi-fi ya da mobil internet bağlantısına gerek olmadan uygulama gönderebilecekler. Bunun için kullanıcıların Google Play’e girip Uygulamaları Paylaş seçeneğine tıklamaları yeterli oluyor.

Yenilikler Devam Edecek

Google, hizmetlerini sürekli geliştiriyor ve yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu noktada mobil kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte mobil cihazlar için çalışmalarına çok daha fazla hız vermiş durumda. Bu yönüyle bir taraftan yeni araçlar geliştiriyor, diğer taraftan mevcutları güncelleyerek daha iyi deneyimler sunmayı başarıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.