Google Gmail için Yepyeni Bir Özellik Duyurdu

Google Gmail için Yepyeni Bir Özellik Duyurdu

Google, Gmail kullanıcılarının hayatında büyük kolaylık sunacak, yeni bir özellik duyurdu. Bu sayede Microsoft Office dosyaları çok daha kolay düzenlenebilecek.

İnternet devi Google pek çok alanda yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Bugün Google ve Microsoft Office kullanan kişiler için tasarlanmış bir dizi iyileştirmenin yapıldığı duyuruldu. Google’ın bu yeni özelliği sayesinde Gmail üzerinden dokümanları düzenlemek artık çok daha kolay olacak.

Office düzenleme sayesinde kullanıcılar, Slaytlar, Google Dokümanlar ve E-Tablolar’daki Microsoft Office dosyalarını Google Workspace’ın gelişmiş ortak çalışma avantajları ile dokümanları dönüştürmekle uğraşmadan da rahatça düzenleyebilecekler.

Kısa süre önce Google, Office düzenlemeyi, E-Tabloları ve Slaytları mobil uygulamalarına sunmuştur. Bu sayede dışarda dahi Microsoft Office dosyaları üzerinde kolayca çalışabilme avantajı elde edilmişti. Bugünden itibaren ise Office dosyaları doğrudan Gmail üzerinden düzenlenebilecek. Üstelik iş arkadaşlarınızla birlikte ortak düzenlemeler dahi yapabileceksiniz.

Uygulamanın biraz daha net olması için mesela, e-posta eki olarak Gmail’den bir Word belgesi aldınız. Word dosya biçiminizi aynen korurken tek bir tıklamayla belgeyi açabilirsiniz. Dokümanlarda düzenlemeye başlayabilirsiniz. Sonrasında orijinal e-posta dizinine yanıt verebilir, üzerinde değişiklik yaptığınız güncel dosyayı doğrudan Dokümanlar üzerinden ekleyip karşı tarafa iletebilirsiniz. Bu yeni özelliğin en büyük avantajlarından birisi de dokümanı düzenleyebilmek için indirmenize gerek kalmıyor. Daha önceleri indirilen dosyalara bu tür ekler kaydediliyor ve bir süre sonra hem gereksiz alan işgali oluyor hem de çok sayıda dosya birbirine karışıyordu.

Yenilikler Devam Edecek

Google tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte Excel’de de yenilikler ortaya çıktı. Excel’den E-Tablolar’a geçişi kolaylaştırmak adına Makro Dönüştürme adı verilen bir elenti de kullanıma sunuldu. Google tarafından ayrıca Google Workspace müşterileri için herkesi Meet görüşmelerine katılmaya davet etme özelliği de kullanıma açıldı. Bu sayede Microsoft Outlook için Google Meet eklentisini kullanarak Meet video konferansına katılım sağlayabiliyorsunuz.

Amaç Bilgi Alıverişini Hızlandırmak

Google tarafından yapılan bu yenilikler özellikle standart kullanıcılardan ziyade iş alanında ortak çalışma tablolarında çalışanları alakadar ediyor. Elbette herkesin kullanımına açık. Kademe kademe sunulmaya başlanmış olan bütün bu özellikler 1-2 hafta içerisinde bütün Gmail kullanıcıları için erişilebilir hale gelecek.

Yine ulaşılan bilgilere göre Google’ın sunduğu yenilikler sadece burada kalmayacak. Filigran ya da metnin arkasındaki görseller de yeniliğin içerisine ilave edilecek. Geliştirmelerin amacı, bilgi değiş tokuşunu, kullanımını hızlandırmak. Zamandan tasarruf sağlamak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.