Google'dan Avustralya'ya Kapatma Tehdidi Geldi

Google'dan Avustralya'ya Kapatma Tehdidi Geldi

Avustralya’da hazırlanan yeni yasa tasarısı tartışmaları beraberinde getirdi ve Google, tasarının yasalaşması halinde ülkeden çekileceği uyarısında bulundu.

Avustralya’da yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Bu tasarıya göre Google, haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bunun üzerine Google’dan hamle geldi ve Avustralya yönetimini tehdit etti. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru, eğer tasarının senatodan geçmesi halinde ülkeden çekileceğini belirtti.

Avustralya Google’ın Haber Yayıncılarına Ödeme Yapmasını Talep Ediyor

Google ülkemiz dahil tüm dünyada haber içeriklerinin okuyucuya ulaştırıldığı en önemli mecralardan birisi olarak görev yapıyor. Avustralya’da bu duruma karşı bir yasa tasarısı hazırlandı ve bu yasa tasarısı, medyanın lehine iken Google’ın aleyhine bir sonuç ortaya çıkarıyor. Fakat Google tepki vermekte gecikmedi.

Google tarafından haber yayıncılarına ödeme yapılmasını zorunlu kılan yasa teklifini Avustralya yönetimi tartışıyor. Google ise bu tasarının senato onayından geçerek yasalaşması halinde Avustralya’da hizmet vermeyi durduracağını ilan etti. Dolayısıyla eğer yasa tasarısı yasalaşırsa Google, Avustralya’dan çıkacak.

Avustralya Başbakanı Cevap Verdi

Google Avustralya İdari Direktörü Mel Silva bu yasa tasarısının senatoda uygulanamaz olduğunu ifade etti. Yasanın bu haliyle onaylanmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını, Google’a karşı büyük bir olumsuzluğun boy gösterdiğini belirtti. Olur da bu haliyle tasarı, senatoda onaylanarak yasalaşır ise Google’ın Avustralya’da verdiği hizmetleri sonlandırmak zorunda kalacağını ifade etti.

Konuyla alakalı Avustralya Başbakanı Scott Morrison bir açıklama yaparak, Avustralya’daki kuralları Avustralya belirler diyerek tehditler karşısında yılmayacakları mesajın verdi. Başbakan, konuyla alakalı kararların senatodan çıktığın ve ülke olarak kendi yerel medya kuruluşlarının haklarını korumakla sorumlu olduklarını savundu. Google ise Avustralyalıların artık Google erişimini durdurabileceklerini, yeni yasa tasarısının kendilerine zarar verdiğini savunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.