Minecraft 600 Milyon Oyuncuya Ulaşmayı Başardı

Minecraft 600 Milyon Oyuncuya Ulaşmayı Başardı

Minecraft yalnızca Çin’de 400 milyon oyuncu sayısını yakaladı ve toplamda 600 milyon oyuncuya ulaşmayı başardı. Peki bunu nasıl yaptı?

Dijital oyun dünyası her geçen gün büyük gelişmelere sahne oluyor. Artık e-spor olarak apayrı ve çok büyük bir alan oluştu. Hatta e-spor takımları, federasyonları oluşturulmaya başlandı. Uluslararası organizasyonlar yapılmaya başlandı. Bu alanın en önemli yapımlarından birisi olan Minecraft farklı stratejiler ile büyümesine devam ediyor. Son olarak Çin hamlesi ise Minecraft sadece bir yılda 100 milyondan fazla oyuncu kazanmayı başardı.

Çin’de Büyük Yatırım Yapıldı

Minecraft normal şartlarda ücretli bir oyun. Çeşitli alımlar yaparak oyunda ilerleyebiliyor, farklı alanları, farklı şekillerde inşa edebiliyorsunuz. Oyunun mantığına göre inşa etmenin ise sınırı yok. Bu yüzden oyuncu tamamen kendi hayal dünyasının elverdiği ölçüde Minecraft dünyası yaratabiliyor. Bir taraftan yazılım yönüyle oyunculara farklılıklar sunmaya devam ederken diğer taraftan değişik stratejiler geliştiriyor.

2017 yılında NetEase ve Mojang bir araya geldi ve Çin için yerleştirilmiş bir sürüm üzerinde çalışmaya başladılar. Bedrock ve Java sürümlerini optimize eden ekip, çalışmaları sonrasında NetEase üzerinden mobil ve PC için oyunu ücretsiz olarak yayınlamıştı.

Geliştirilen sürüm, Çin hükümetinin ağır sansür kurallarına tamamen uyuyor. Hemen bütün bileşenler hükümet tarafından kontrol edilebilecek biçimde optimize edilmeyi başardı. Tıpkı Google’ın tamamen Çin’e özel bir arama motoru algoritması hazırlayıp kullanıma sunduğu gibi Minecraft için de aynısı yapıldı. Bunun üzerine oyun çok hızlı şekilde yayıldı. Yalnızca iki yılda 300 milyon civarında oyuncu kazanılması başarıldı.

Rekor Oyuncu Kazandı

Minecraft oyun içi pek çok bileşenin ücretli olduğu söz konusu Çin sürümü, son bir yıl içerisinde 100 milyon daha oyuncu kazandı. Oyun, yayınlandığı günden bu yana yıl bazında kazandığı oyuncu rekorunu 2020 yılında kırdı. Özellikle pandemi döneminde insanların eve kapanması, internette, oyunda vakit geçirme oranının artması da bunda etkili oldu.

Çin’den gelen yüksek katkı ile Minecraft toplamda 600 milyon oyuncu sınırını geçti. Bunların 200 milyondan fazlası ücretli sürümü kullansa da Çin yatırımının karşılığını verdiği görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.