Otokar Sürücüsüz Otobüslerde İkinci Aşamanın Başarıyla Geçildiğini Açıkladı

Otokar Sürücüsüz Otobüslerde İkinci Aşamanın Başarıyla Geçildiğini Açıkladı

Otokar, Okan Üniversitesi ile birlikte 2018 yılından bu yana üzerinde çalıştıkları sürücüsüz otobüs projesinin ilerleme kaydettiğini ve ikinci aşamadaki testleri başarıyla geçtiğini duyurdu.

Otonom sürüş teknolojilerinde her geçen gün yenilikler yaşanmaya devam ediyor. Bunun etkilerini binek modellerden kamyonlara kadar her alanda görmeye başlıyoruz. Dünya genelinde pek çok üretici beşinci seviye için çalışmalarına devam ederken Koç grubuna ait şirketlerden Otokar, Türkiye’nin ilk otonom otobüs modelleri üzerinde çalışıyor.

Otonom otobüs çalışmalarında yeni bir başarıya imza atan şirket, son on yılda cirosunun yüzde 8’ini Ar-Ge çalışmalarına ayırmış durumda. Alternatif yakıtlı araçlar, akıllı ulaşım, akıllı teknolojiler, sürücüsüz araçlar gibi alanlarda araştırma geliştirmelerine devam eden şirket, sürücüsüz otobüs alanında yeni bir seviyeye geçti.

Gelişmiş Teknolojiler Taşıyor

2016 yılında Geleceğin İş Birlikçi Mobil Hizmetleri (Co-Operative Mobility Services of the Future) projesi ile Türkiye’nin ilk Otonom Otobüs çalışmalarına başlayan şirket, araç-araç ve araç-cihaz haberleşmelerini gerçekleştirdi. Donanım ve yazılımların geliştirildiği bu çalışmaların ardından sürücüsüz otobüs çalışmaları hız kazandı.

Otokar, Üniversite-Sanayi İş Birliği Programı kapsamında Okan Üniversitesi ile 2018 yılından bugüne Türkiye’nin ilk sürücüsüz otobüs sistemini geliştirmeye başladı. Üç yılık çalışmalar meyvesini vermeye başladı ve Türkiye’nin ilk çevresini algılayan, düşük hırlardayken bile hassas kontroller yapabilen, konforlu bir yolculuk sağlayan otonom otobüsünün ikinci aşama testlerini geçmeyi başardı. İkinci aşamada yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri uygulandı.

Otokar ve Okan Üniversitesi tarafından devam ettirilen Türkiye’nin ilk otonom otobüsü projesinin araştırma geliştirme çalışmaları dört aşamada ele alınmakta. İkinci aşamayı tamamlamış olan otobüs, sürücüye gerek duyulmadan özel ve bölünmüş yollarda, gelişmiş sensör füzyonu algoritmalarıyla çevresini algılayabiliyor. Konumunu haritada bulabiliyor. Hassas kontrolcü tasarımı sayesinde 0-30 km arası konforlu bir sürüş yapıyor. Yüksek hassasiyetli sürekli pozisyon kontrollü direksiyon sürüş algoritması yardımıyla kavşak ve viraj dönüşlerini emniyetli biçimde yapabiliyor. Durakta bekleyen yolcuları algılayarak durabiliyor. Yolcular inmek istediğinde ise sadece dur butonlarına basması yeterli oluyor.

Güvenli Sürüş Sağlıyor

Sürücüsüz otobüs önceliği yayalara veriyor. Yaya geçitlerinde yayalara yol verdiği gibi acil fren özelliği sayesinde güvenli sürüş olanağı sunuyor. Herhangi bir haraketli insan, hayvan ya da bisikletli ansızın aracın önüne çıktığında acil fren ile otobüs durabiliyor. Trafik ışıklarını ve yol kenarı işaretlerini otomatik algılayabiliyor. Sahip olduğu dur-kalk araç takip sistemi sıkışık trafikte sürüş kolaylığı veriyor. Aracın üçüncü aşama çalışmaları sürüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.