Pandemiye Karşı Çıkan Uygulama Kaldırıldı

Pandemiye Karşı Çıkan Uygulama Kaldırıldı

Covid-19 pandemisi tüm dünyada büyük değişimlere sebep olmaya devam ederken uygulama mağazaları da geri kalmıyor. Apple, Covid-19 döneminde özel partileri teşvik eden Vybe Together adlı uygulamayı mağazasından kaldırdı.

Covid-19 salgını bir yılı aşkın süredir sosyal hayatta büyük eğişimler yarattı. Hale da ne zamana kadar devam edeceği, covid-19 bitse dahi her şeyin önceki gibi olup olmayacağı merak konusu. Özellikle insanlar toplu organizasyonlarda bulunamıyorlar. Dünyanın her yerinde buna yönelik kısıtlamalar, hatta yüksek ceza yaptırımları bulunuyor. Fakat ısrarla karşı çıkanlar da yok değil.

Vybe Together adlı uygulama bunlardan birisi. App Store’da yer alan iOS tabanlı Vybe Together adlı uygulama, Covid-19 salgını sırasında özel partileri organize ve teşvik etmeye devam ediyor. Apple bu konuda ciddi bir adım atarak mağazasından uygulamayı kaldırdı. Uygulamanın geliştiricileri, kaldırma işleminin bizzat Apple’ın kararıyla yapıldığını açıkladı. Kullanıcılar ise durumdan pek memnun değil.

Gerekçe Sosyal Mesafe Kurallarını İhlal

Vybe Together adlı uygulama, kendini parti yapmak, parti düzenlemek ve bulmak üzere kurulan özel bir topluluğa ait. Uygulama, insanları parti yapmaya, nerede parti varsa öğrenip katılmaya ya da organize etmeye teşvik ediyor. Bu yüzden de Apple, uygulamanın pandemi kurallarını ihlal ettiğini gerekçe göstererek App Store’dan kaldırdı. Aynı zamanda uygulamanın TikTok’ta bulunan hesabı da silindi. Geliştiriciler The Verge’e vermiş oldukları demeçte uygulamanın bizzat Apple tarafından kaldırıldığı bilgisini paylaştılar.

Vybe Together Nasıl Bir Uygulama?

Vybe Together uygulaması App Store mağazasında kaldırılmış olsa da şirket, Instagram hesabından açıklama yaptı. Açıklamalarında App Store’un kendilerini alt ettiğini, fakat geri geleceklerini, güncel kalmak için kullanıcılarının takip etmeye devam etmelerini ifade etti. Uygulamayı kullanalar ise uygulanan bu yaptırım ve yasaktan dolayı üzgün olduklarını belirttiler.

Vybe Together uygulamasının çalışma sistemi, kullanıcıların Instagram profillerini uygulamaya eklemelerine parti fotoğraflarını göndermeleriyle aktif duruma geliyor. Uygulama işlemleri gerçekleştirdikten sonra diğer kullanıcılar partiye katılmak için başvuruda bulunuyor. Katılım istekleri partiyi düzenleyene gönderiliyor. İstekleri kabul edilen kişiler, partiden 2 saat önce parti yapılacak ortamın adresini alıyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.