Sosyal Medya Devlerine 30'ar Milyon TL Ceza Kesildi

Sosyal Medya Devlerine 30'ar Milyon TL Ceza Kesildi

Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurmak için gerekli adımları atmayan Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram’a 30’ar milyon TL ceza kesildi. Eğer şirketler temsilci bildirmezlerse reklam faaliyetleri engellenecek ve işin sonu tamamen kapatılmaya kadar gidecek.

1 Ekim itibariyle yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası’na göre Türkiye’de 1 milyon ve üzeri aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya platformlarına resmi bir temsilci bulundurma şartı getirilmişti. Bu zorunluluktan sonra yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 30 gün içerisinde gereğini yerine getirmeyen Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram’a geçen ay 10’ar milyon TL cezai işlem uygulanmıştı.

Söz konusu cezaların üzerinden 30 gün geçti ve sosyal medya platformları hala herhangi bir adım atmadılar. Bunun üzerine Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram’a ikinci bir yaptırım olarak 30’ar milyon TL daha ceza uygulandı.

Bir Sonrasında Reklam Çalışmaları Engellenecek

Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram temsilci bulandırmamaya devam ederlerse yaptırımların devamı da gelecek. Bir sonraki adımda Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram’a 3 ay reklam çalışmalarını durdurma cezası uygulanacak.

Sosyal medya yasasının yürürlüğe girdiği günden bu yana sadece Rus sosyal medya platformu VKontakte (VK) Türkiye’de resmi bir temsilci bulundurduğunu bildirmiş durumda.

Eğer yasaya göre Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya devleri Türkiye’de resmi temsilci bulundurmamaya devam ederlerse bir sonraki adım, 3 ay süresince reklam çalışmalarının durdurulması olacak. Daha sonraki aşamada ise yüzde 50 bant genişliği daraltma cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Sosyal Medya Tamamen Kapatılabilir

Facebook, Twitter, TikTok, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya platformları önümüzdeki bir ay içerisinde temsilci bildirirlerse ve verilen cezaları öderlerse bu cezalarında yüzde 25 indirim yapılacak.

Adı geçen platformlara yasa yürürlüğe girdikten hemen sonra bildirim yapılmıştı. Fakat platformlar böyle bir düzenlemenin sosyal medyanın doğasına aykırı olduğunu belirtiyorlar. Sosyal medyanın özgürlük ortamı olduğu, zaten belirli bir denetim yetkilerinin olduğunu, platformlarında suç unsuru taşıyan paylaşımlara, hesaplara karşı yaptırım uyguladıklarını ifade ediyorlar. Zaten çok sayıda kişinin Türkiye’de sosyal medya paylaşımlarından dolayı soruşturmaya, kovuşturmaya, cezaya maruz kaldığını; bu yüzden de asıl hedefin Türkiye’de halkın sesinin kısılması olduğunu düşündüklerini dile getiriyorlar

Her şeye rağmen yasal süreç aynı şekilde devam ederse 2021 Nisan - Mayıs aylarında Türkiye’de sosyal medyanın tamamen kapatılması söz konusu olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.