Yılbaşından Sonra Bazı Telefonlar WhatsApp Kullanamayacak

Yılbaşından Sonra Bazı Telefonlar WhatsApp Kullanamayacak

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren eski model Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlar WhatsApp uygulamasına kısmen ya da tamamen erişim imkanı bulamayacak.

Akıllı telefonlar yeni kalsalar da modelleri eskiyor. Bu da beraberinde kullanıcılarına yeni telefonlar almayı bir nevi mecbur bırakıyor. Çünkü bazı uygulamalar gün geçtikçe daha eski işletim sistemlerinde kullanılamıyor. Bu alanda WhatsApp yılbaşından itibaren bazı eski cihazlarla çalışmayı bırakıyor. Bazı cihazlar tamamen WhatsApp erişimini kaybederken bazı cihazlar uygulamaya erişim sağlayabilse de bazı özellikleri kullanamayacaklar.

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren WhatsApp erişim sorunu yaşayacak eski cihazlar, iOS 9 altı işletim sistemine sahip iPhone telefonlar ve Android 4.0.3 ve altı kullanan Android akıllı telefon modelleri olacak.

Hangi Telefonlar WhatsApp Kullanamayacak?

İşletim sistemli açıklanan erişim engeli ile artık iPhone 4 ya da daha alt model iPhone kullananlar artık WhatsApp güncellemesi alamayacaklar. Yine Samsung Galaxy S2 gibi hala bir neslin vazgeçilmezlerinden olan modeller yeni WhatsApp güncellemelerini alamayacaklar.

WhatsApp kullanıcılarının bazıları iOS 9 ya da Android 4.0.3 üzerinde güncelleme olanağı bulacaklar. Eğer bu telefonlardan birisine sahipseniz yeni karardan etkilenmemek adına bir an önce telefonunuzu en son WhatsApp güncellemesine getirmenizde fayda var.

En iyisi sahip olduğunu cihaz her ne ise yılbaşından önce WhatsApp güncellemesini kontrol etmek olabilir. Bu sayede belki de cihazınıza en son güncellemeyi yapabilmiş olacaksınız. Aynı şekilde sadece WhatsApp güncellemesini değil, telefonunun işletim sistemi güncellemesini de kontrol etmenizde fayda var. Eğer iPhone kullanıcısı iseniz işletim sisteminizi güncellemek için Ayarlar> Genel> Yazılım güncellemesi adımlarını takip edebilirsiniz. Burada mevcut işletim sistemi sürümünüzü görebilirsiniz.

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefon sahibi iseniz detaylar marka ve modele göre biraz daha değişiyor. Fakat Ayarlar sekmesinin içinde yazılım detayınızı görebilirsiniz.

Neden Güncelleme Gelmeyecek?

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp tarafından eski telefonların neden güncelleme alamayacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat genel olarak bu telefonların artık kullanıcısının azalması gerekçe olabilir. Bu tür eski telefonların kullanım oranlarının düşmesine bağlı olduğu şeklinde bir açıklama doğal olarak gelebilir. Telefonların kullanım oranı düştükçe markalar, o cihazlar için uygulamalarının üzerinde çalışmayı bir gider kalemi olarak görebilirler.

Her ne kadar bu durum WhatsApp ile ilgili bir açıklama olsa da başka uygulamalara erişim hakkınızı da kaybedebilirsiniz. Bu durumda da akıllı telefonunuzu yenilemek bir çözüm olarak karşınızda duruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.