YouTube Türkiye'de Ofis Açıyor

YouTube Türkiye'de Ofis Açıyor

YouTube, yeni sosyal medya yasası gereğince yerine getirilmesi gereken temsilci atama konusunda açıklama yaptı. Buna göre şirket, Türkiye’de bir temsilci belirleyeceğini resmi olarak duyurdu.

31 Temmuz’da yürürlüğe giren sosyal medya yasasına göre Türkiye’de faaliyet gösteren sosyal medya şirketlerinin en az 1 kişiyi temsilci olarak belirlemeleri gerekmekte. Günlük Türkiye’de 1 milyondan fazla erişim ede eden platformlar, bu koşula uymakla zorunlu. YouTube bugün resmi bir açıklama yaparak yasaya uyacağını ve Türkiye’de temsilci bulunduracağını, bunun için harekete geçtiğini duyurdu.

Yasa gereği Türkiye’de temsilci belirlemeyen platformlara aşamalı olarak cezalar uygulanacak. Kasım ayında ilk ceza 10 milyon TL olarak kesildi. Aralık ayında da 30 milyon TL ceza kesilmişti. Bir sonraki aşamada ise ocak ayına kadar temsilci bildirmeyen platformlar için Türkiye’den reklam verilmesi yasak olacak. Google, söz konusu reklam yasağına takılmamak adına temsilci belirlemeye karar verdi.

Youtube Tarafından Resmi Açıklama Geldi

YouTube tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “YouTube olarak bilgi erişimine, şeffaflığa ve ifade özgürlüğüne bağlılığımızı koruyoruz. Bunu yaparken faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymaya her zaman önem veriyoruz. 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen düzenlemeleri birkaç aydır bütün boyutlarıyla değerlendirdik. Platformumuzun Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcıları için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı özgün, çok sesli dünyayı ilgiyle takip etmeye devam ediyoruz. Bunun bilinci ve ilkelerimize bağlılığımız ile yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlama kararı almış bulunuyoruz. Yetkililerle de paylaştığımız bu karardan memnuniyet duyuyoruz.”

Temsilcinin Görevleri Neler?

Sosyal medya platformları tarafından belirlenen temsilciler BTK ve adli ya da idari makamlarca gönderilecek tebligat, talep ya da bildirimlerin yerine getirilmesini sağlamakla görevli olacak. Yasadaki maddelere uygun olarak kişilerce yapılacak başvuruların cevaplanması sağlanacak. Sosyal ağ platformları her 6 ayda bir içerik kaldırma, erişim engeli başvurularına dair istatistikleri ve kategorik bilgilere sahip raporları BTK’ya sunacak. Ağ platformunun sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmek de temsilcilerin görevi olacak.

Ocak ayı başına kadar sosyal medya platformları temsilci belirlememeyi sürdürürlerse üçüncü aşama cezası devreye girecek. Bu platformlara Türkiye’den reklam verme yasak olacak. Sadece yurtdışından verilen reklamlar gösterilebilecek.

Mayıs ayına kadar temsilci belirlenmezse dördüncü evreye geçilecek ve yüzde 50’ye kadar bant daraltması uygulanacak. Yani sosyal medya platformu yüzde 50 daha yavaş olacak. Son aşamada ise bant genişliği yüzde 90’a kadar daraltılacak. Tabi ki yüzde 90 bant daraltması demek, platformun neredeyse açılamayacak kadar yavaşlatılması manasına geldiği için bir nevi Türkiye’de söz konusu sosyal medya platformu kapatılmış olacak. YouTube dışında henüz Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlar temsilci atama kararı almış değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.