TEKNOLOJİ

Tiktok Sansüre Dayanamadı! O Ülkede Artık Yok

Dünya genelinde popüler sosyal medya platformlarından birisi olan TikTok şaşırtıcı bir karar aldı. Yapılan açıklamaya göre sansürden dolayı Hong Kong’dan çekilecek.

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok radikal bir karara imza attı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk uygulamalardan biri olan TikTok radikal bir karara imza attı. Çinli ByteDance’a ait olan TikTok’tan yapılan açıklamada Hong Kong’dan çekileceği belirtildi.

Peki ne oldu da TikTok bu ülkedeki ticari faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Aslında olanlara çok da yabancı değiliz.

Malum son dönemde Türkiye’de de sosyal medya ile ilgili bir yasanın yürürlüğe girmesi söz konusu. Bu yasa çerçevesinde bazı içeriklere ya da mecralara sansür gelmesi de olası.

TikTok sansürden dolayı ülkeden çekilme kararı aldı!

Hong Kong hükümeti TikTok’tan kullanıcı verilerini kendileriyle paylaşmasını istedi. Çinli şirket, hükümetin bu isteğine şiddetle karşı çıktı. Bunun üzerine Hong Kong, sosyal medya uygulamaları üzerinde daha fazla kontrol sağlamak, sansür uygulamak ve verilerin hükümete devredilmesini kolaylaştırmak için bir yasa hazırladı ve meclisten geçirdi.

Bu hamlenin ardından TikTok Hong Kong’dan tamamen çekilme kararı aldı. Reuters’da yer alan ve bir şirket sözcüsünün raporuna dayandırılan bu söylemlerin ne derece doğru olduğu ise merak konusu.

Muhtemelen sosyal medya tarafında diğer mecralar da TikTok ile benzer bir duruş sergileyeceklerdir. Sonuçta hiçbir popüler sosyal medya kanalı kullanıcı verilerini hükümetlerle paylaşmaya sıcak bakmıyor.

Zaten Çin’de pek çok sosyal medya kanalının aktif olarak kullanılamamasının nedeni de tam olarak bu.

Hali hazırda ülkemizde böyle bir durum ise söz konusu değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı