1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TOKİ'den Ev Sahibi Olun Aylık Sadece 345 Lira Ödeyin! Toki Konut Satışı Başvuru Şartları
TOKİ'den Ev Sahibi Olun Aylık Sadece 345 Lira Ödeyin! Toki Konut Satışı Başvuru Şartları

TOKİ'den Ev Sahibi Olun Aylık Sadece 345 Lira Ödeyin! Toki Konut Satışı Başvuru Şartları

TOKİ'den ev satın alarak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz! TOKİ konut başvuru şartları ve ödeme yöntemleri nelerdir? Detaylar haberimizde yer alıyor. TOKİ...

A+A-
TOKİ'den ev satın alarak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz! TOKİ konut başvuru şartları ve ödeme yöntemleri nelerdir? Detaylar haberimizde yer alıyor. TOKİ evleri vatandaşların yoğun ilgisine uğruyor. Hiç evi olmayan dar gelirli vatandaşlar TOKİ evleri için araştırmalar yapıyorlar. Son olarak Balıkesir'de çok uygun fiyatlı evler ilgi çekti. 8.400 lira peşinat ve 345 lira taksitle bu evleri alabilirsiniz. TOKİ evleri için satış ilanları 2 ana kategoride veriliyor. Bunlardan ilki alt gelir grubu için verilen ucuz konut satışları için verilen kuralı satış ilanları oluyor. Bu ilanlarda evler belirlenen tarihlerde başvuruya açılıyor, ardından da belirlenen kura tarihlerinde çekilişler yapılarak hak sahipleri belirleniyor. İşte son dakika haberi ve detaylar haberkervani.com'da. TOKİ tarafından belirli tarihler aralığında çeşitli fırsatlar ve açık artırma satışların duyuruluyor. TOKİ'nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Haziran ayında açık artırmayla 26 ilde konut, 21 ilde iş yeri satışı yapılacağı belirtildi. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı uygun fiyatlarla satışlara başlayacak. Açık satış yöntemi ile satışa çıkarılan evleri almak isteyenler TOKİ'ye başvurabiliyor. Başvuru yapmak isteyenler ise başvuru şartları ve diğer detaylar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli aileler için aylık taksit tutarı ise sadece 345 lira olarak gerçekleşecek. TOKİ alt gelir grubu konut satış ilanları ile yapılacak olan ucuz ev ilanları haberimizde.

BALIKESİR'DE UYGUN FİYATA EVLER

Kurasız olarak satışa sunulan TOKİ Balıkesir 2. etap projesi kapsamında satışa sunulan evler için 8 bin 482 lira peşinat ile ev sahibi olunmasına imkan sunulurken düşük aylık taksit tutarı ise 345 lira olarak belirlendi detaylar için tıklayınız https://www.toki.gov.tr/satis/tr/projeler?CityId=10&DistrictIds=undefined&

BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuru yapabilecektir. - Fotoğraflı nüfus cüzdanı, - Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları, - Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak; muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL, muhammen bedeli 100.000 - 349.999.- TL'ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL, muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL'ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL, muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL katılım teminatı ödemek zorundadırlar. TOKİ'den daire fırsatı: Bu ay 26 ilde açık artırmayla konut satışı yapılacak! 21 ilde ise... - Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname, - Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri. (Alıcılar başvuru sırasında "Açık Artırma Satış Şartnamesi"ni imzalayacaklardır.)

ÖDEME KOŞULLARI

Taşınmazların vade seçenekleri ek tabloda yer almaktadır. Ek tabloda yer alan ve hemen teslimli olarak satışa sunulan projelerde; Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacaktır. Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlenmiş olup, vadeli işyeri satışları ile Kuzey Kent 341 Konut Projesinde yer alan villa ve İstanbul Bakırköy Yalı Ataköy Projesinde yer alan konutlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde belirtilen satış bedeli ve teslim tarihine kadar gerçekleşen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadelere yayılarak tahsil edilecek, ayrıca vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesine uygulanan artış tutarı üzerinden hesaplanan KDV tutarı kalan vadelere yayılarak, peşin işyeri satışları ile konutların satışlarında ise projenin teslimi aşamasında peşin olarak tahsil edilecektir. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşmeye ilişkin (tek nüsha) damga vergisi, ihale karar pulu ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecektir. Vadeli İşyeri/konut satışlarında taksit borç bakiyesi, vade süresince her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda yer alan artış oranları uygulanarak hesaplanır ve alıcı tarafından ödenir. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Ocak 2021 tarihinde realize edilecektir. Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olup, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek amacıyla satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahiptir. Satış işlemlerine yönelik reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecektir. Bu çerçevede, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan %2 (yüzdeiki) + KDV (%2 komisyon bedelinin %18'i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekmektedir. Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir.

TOKİ'DEN EV NASIL ALINIR?

TOKİ evleri için satış ilanları 2 ana kategoride veriliyor. Bunlardan ilki alt gelir grubu için verilen ucuz konut satışları için verilen kuralı satış ilanları oluyor. Bu ilanlarda evler belirlenen tarihlerde başvuruya açılıyor, ardından da belirlenen kura tarihlerinde çekilişler yapılarak hak sahipleri belirleniyor. İkinci satış tipinde ise açık satış yöntemiyle evler satışa sunuluyor. Bu kategoride TOKİ internet sitesi üzerinden duyurulan tarihlerde ise konutlar başvuru önceliğine göre kurasız olarak satılıyor ve ilk başvuru yapan evi satın almaya hak kazanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.