Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Toplam 6.4 Trilyon Doları Yöneten Ünlü CEO Dolara Yönelik Açıklamalar Yaptı!

Dünyada yer alan en büyük varlık yönetim firması olarak ön plana çıkan BlackRock’da CEO olarak görev yapan Larry Fink, ABD dolarının dünyada rezerv para statüsünü kısa zaman içerisinde tamamen kaybedeceğinin altını çizdi.

Toplam 6.4 Trilyon Doları Yöneten Ünlü CEO Dolara Yönelik Açıklamalar Yaptı!
  • 08.11.2018

Singapur’da düzenlenen Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan Fink, ABD Federal Hükümeti’nin ağır borç yükü altında olduğuna ve faizlerin yükseldiğine dikkat çekerek bu durumda daha önce ABD’ye borç verenlerin  yavaş yavaş ortadan kaybolacağını ifade etti. Fink konuşmasını şöyle sürdürdü:

AÇIKLARIN YÜZDE 40’I DIŞARIDAN FİNANSE EDİLİYOR
“Sorun şu ki çok büyük açıklarımız var. Ancak şu anda dünya çapında bize borç verenlerle kavga ediyoruz. Genellikle kreditörlerinizle kavga etmenin sonu pek iyi olmaz. Amerika’nın açıklarının yüzde 40’ı dışardan finanse ediliyor. Başka hiçbir ülke bu ayrıcalığa sahip değil.”

YATIRIMCILAR DAHA ÇOK FAİZ TALEP EDECEK
Yaklaşık 6,4 trilyon dolarlık varlığı yöneten BlackRock’ın CEO’su Fink, borç ve faiz artışlarının devamı halinde hisse senedi piyasalarının da hasar görmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Fink, “Artan açıklar nedeniyle borcumuz da yükselecek ve yatırımcılar daha çok faiz talep edecek” diye konuştu.

ÇİN VE JAPONYA ALIYOR
ABD açıklarının kapatılması için satılan hazine borç senetlerinin (bonu-tahvil) en büyük yatırımcıları arasında Çin ve Japonya yer alıyor.

FED kararları doları nasıl etkileyecek? Dolar ve altında son durum

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ