1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜİK'in Enflasyon Açıklaması Emekli ve Asgari Ücretlinin Maaşını Etkiledi!
TÜİK'in Enflasyon Açıklaması Emekli ve Asgari Ücretlinin Maaşını Etkiledi!

TÜİK'in Enflasyon Açıklaması Emekli ve Asgari Ücretlinin Maaşını Etkiledi!

İstatistik kurumu olan TÜİK'in yapmış olduğu enflasyon açıklamaları vatandaşa güven vermiyor. Emekliye ve asgari ücretliye gelecek zammı etkileyen bu açıklamalardan ötürü vatandaş daha az maaş alacak.

A+A-

Enflasyon oranları bir anda tuzla buz etti...

Temmuz ayında emekli maaşlarına uygulanması yapılan zamlar ardından; enflasyonda oluşan farkların zamlı maaşlar üzerindeki oranı TÜİK tarafından gelen açıklamalar ile beraber adeta bir anda yok oldu.

Gelen açıklamalara göre TÜİK tarafından açıklanmış olan enflasyon oranları ile sokakta meydana gelen enflasyon oranlarının arasında resmen uçurum denecek kadar çok yüzde otuzluk bir fark var. Bu da tabi ki doğrudan emekli ve asgari ücretli çalışanları etkiliyor. Emeklilerin alması beklenen enflasyon farkı ile belirlenecek zamların da törpülenmesine yani bir anda yok olmasına neden oluyor. Geçim konusunda ciddi anlamda zorluk çeken emekliler ise bu anlarda daha da kötü duruma düşmemek için adeta bankaların düşük faizli diyerek çektikleri, faiz tuzaklarına düşmek için kuyruk olmuş banka önünde bekliyorlar.

2020 yılının ilk altı aylık kısmında meydana gelen enflasyon oranları gıda üzerinde yüzde kırklık bir oranla ulaşımda ise adeta yüzde üç yüze varan bir fiyat artışı ile gerçekleşti. Bu durumu ise TÜİK adeta görmezden geldi ve insanları umursamadı. TÜİK yaptığı adeta sepet oyunları ile beraber bir anda enflasyon oranlarının ortadan kaldırılmasını ve düşürmeye çalışıyor. Tabiri caizse utanmasalar resmen bu sene enflasyon oranı yok, her şey güllük gülistanlık, bu yüzden size zam yok diyecekler...

Bunların yanı sıra İstanbul Ticaret Odası Üreticiler Geçinme İndeksleri ile beraber meydana gelen 242 ürün üzerinde 116 tanesinde perakende satış fiyatlarında artışlara gidildiği de açıklandı.

3 temmuzda her şey açıklanacak...

SSK - Bağkur - Tarım emeklileri için her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kere maaşlarına zam geliyor. Temmuz ayında gelecek zamlar ocak ve temmuz ayının arasındaki enflasyon oranları ile belli olurken; ocak ayında gelecek zam oranları ise bir önceki yılın temmuz ve aralık aylarında meydana gelen enflasyon oranları ile belirlenir. TÜİK 2020 ocak ve mayıs ayları için meydana gelen enflasyon oranlarını da 4.57 olarak açıkladı. Yani durum o ki emekliler için SSK ve bağkur kapsamında olan vatandaşların maaşlarına sadece 4.57 oranları ile bir zam gelecek. Kesim zam oranları ise 3 temmuz tarihinde açıklanarak geçmiş altı aylık oranlar ile emeklilerin maaşlarına 6 aylık enflasyon oranları ile zam yansıtılması ile netleşiyor.

Ekmeğe zam, ulaşıma zam, suya zam, ona zam, buna zam... Aslında emekli maaşları dışında her şeye zam var. Kimse de demiyor ki biz bunlara bu kadar zam yaparken maaşlara ellemiyoruz da, bu insanlar ne yapacak, nasıl geçinecekler? Bu da tabi ki şaibeli durumlardan bir tanesi..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.