GÜNDEM

TürkAkım’ın Hizmete Girmesine Az Kaldı!

TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Eren, projenin son durumuna ithafen konuşma yaptı. 2020’ye girmeden önce projenin tamamlanıp, hattın doğal gaz akışına hazır duruma geleceğini bildirdi. Söz konusu projede, Rusya’dan Trakya’ya kadar uzanabilecek deniz altı hatların 2 sene önce yapıldığını dile getirdi. Hazır hale gelen yerlerden biri de Anapa kara çıkışı idi. Kıyıköy alım terminalinin bitmeye yakın olup çalışmaların devam ettiğini ve 3 bağlantının da yapıldığını söyledi.

Esen ve Kıyıköy’de yapılan inşaattan dolayı birçok ağaç kaybedildi. Bütün kaybedilen ağaçların tekrardan ekilip doğaya kazandırılması için birtakım çalışmalar yaptıklarını ifade eden Aslı Eren, proje sahasının sınırlarında bulunan alanın Kıyıköy orman arazisine göre binde bir oranda daha küçük olduğunu söyledi.

Orman Müdürlüğü raporlarına göre, 23 bin 562 ağaç kaybını toparlamak için 119 hektarlık alanda bire beş oranında ağaçlandırma yapıldığını söyledi. İnşaat başlamadan önce çevreden uzaklaştırılan hayvan sayısının da 3 bin olduğu bildirildi.

Projede bulunan hatların tanesi 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip. Proje 2 hattan oluşuyor. Türkiye’nin doğal gaz şebekesine eklenecek hatların biri BOTAŞ, Avrupa sınırına uzanan hat ise Gazprom-BOTAŞ olarak ortak olacak. Projenin açılış tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de orda olacak. 8 Ocak 2020 tarihinde projenin yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı