Haber Kervanı -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkçe Ezan Tartışmasını 1950 Yılında CHP Kapatmış!

Ezanın Türkçe okutulması ve herkesin anlayabilmesinin gerekli olduğu noktasında savunma yapan CHP’li Öztürk Yılmaz’ın ardından CHP Konya Milletvekili’nden de bir bilgi aktarımı yapıldı. Şener, 1950’li yıllarda CHP tarafından toplanan oylarla birlikte Türkçe Ezan tartışmalarında sonun yaşandığı noktasında bilgi verdi.

Türkçe Ezan Tartışmasını 1950 Yılında CHP Kapatmış!
  • 08.11.2018

Abdüllatif Şener, düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın “Türkçe ezan okunması” yönündeki çağrısıyla ilgili sorusuna yanıt verdi.

1950 yılında bu konunun CHP sayesinde kapandığını söyleyen Şener, konunun gündeme getirilmesinin yanlış olduğunu söyledi.

CHP’li Şener “Türkiye’de ibadetlerin, ibadetlere çağrının nasıl yapılacağı bellidir. Vaktiyle Türkiye’de Türkçe ezan tartışmaları olmuştur ancak 1950 yılında CHP’nin de verdiği oylarla Türkçe ezan tartışması kapatılmıştır.

Bunun zaman zaman tekrar birileri tarafından gündeme getirilmesi yanlıştır. Siyasetçiler de bu tür konularda konuşurken, değerlendirme yaparken dikkatli olmak zorundadır. Dinin temel prensiplerine aykırı şeyler söylemek siyasetçinin üslubu olamaz.” diye konuştu.

CHP’Lİ YILMAZ NE DEMİŞTİ: CHP’li vekil Öztürk Yılmaz geçen günlerde katıldığı televizyon programında ezanın Arapça okutulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş ”Ezan Türkçe okusun ben anlıyayım, Kur’an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun” açıklamasında bulunmuştu.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ