Homosistein Nedir? Homosistein Neden Yükselir?

Homosistein Nedir? Homosistein Neden Yükselir?

Homosistein, vücudun kendi kendine ürettiği ve aminoasit maddelerden biridir. Kalp ve damar sağlığı için faydalı olsa da vücutta yüksek miktarda bulunduğunda zararlıdır. Peki, homosistein neden yükselir? Homosistein değerlerini düşürmek için ne yapmak gerekir?

Homosistein, kan içerisinde bulunur ve kan yoluyla vücudun tüm organlarına yayılır. Homosistein, vücut için gerekli maddelerin başında yer alsa da bazı durumlarda yükselir ve sağlığı tehdit eder. Homosistein ağır bir madde olduğu için yükseldikçe belirli bölgelerde birikir. Yüksek homosistein değerleri başta kötü kolesterolün yükselmesine neden açar. Ardından damar tıkanıklığı riski artar. Kalp hastalıkları ve inme gibi hastalıkların da görülme riski artar. Yapılan araştırmalar sonucunda her 4 kişiden 2’sinde homosistein değerlerinin yüksek çıktığı gözlemlenmiştir. Peki, homosistein neden yükselir? 

Homosistein Neden Yükselir?

Vücutta bulunan homosistein değerleri kan testiyle kontrol edilmektedir. Yapılan test sonucu değerler:

  • 15-30 Mmol/L = Düşük homosistein yüksekliği
  • 30-100 Mmol/L = Orta seviye homosistein yüksekliği 
  • 100 Mmol/L = En ağır ve riskli olan homosistein yüksekliği 

Homosistein maddesinin yükselmesinde etkili olan nedenler değişiklik göstermektedir. Sigara tüketiminden kaynaklı homosistein değerleri yükselmektedir. Tiroid bezlerinin çalışmamasından kaynaklı homosistein değerleri yükselmektedir. Aynı zamanda rahim kistinin görüldüğü bazı kadınlarda değerler yüksek gelmektedir. Değerlerin yüksek gelmesinde etkili diğer nedenler:

  • Kanda iltihap seviyesinin yüksek olması 
  • Kandaki şeker seviyesinin dengesiz olması 
  • Vücudu hareketsiz bırakmak 
  • Yeterli su tüketmemek 
  • Gün içinde çay ve kahveyi çok tüketmek

Homosistein Yüksekliğinin Belirtileri ve Tedavi Yöntemi 

Homosistein neden yükselir, hangi belirtiler görülür? Değerler yükseldiğinde cilt renginde beyazlık ya da sarılık görülür. Halsizlik ve vücut ağrıları da belirtiler arasındadır. Ağız içinde ve çevresinde uçuk benzeri yaraların görülmesi de yaygın belirtilerden biridir. Bazı hastalarda duyma problemindeki artış gözlemlenmiştir. Aynı zamanda yüksek homosistein değerleri migren ataklarına benzer baş ağrıları yapar. 

Homosistein neden yükselir, tedavisi nedir? Homosistein değerlerinin yüksek olması sonucunda çeşitli yöntemlerde tedavi uygulanır. Bu yöntemlerin başında ise beslenme değişikliği yer almaktadır. Hastanın beslenme alışkanlığı değiştirilir ve değerler kontrol altına alınır. Protein ağırlıklı beslenmek vücuttaki yüksek homosistein değerlerini düşürmektedir. Çay, kahve ve sigara tüketimi azaltılmalı, yemeklerde zeytinyağı kullanılmalıdır. Ciddi bir rahatsızlık söz konusu olmadığı sürece kolay tedavi yöntemleri uygulanır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.