Saç Derisi Kaşıntısı Neden Olur? Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Saç Derisi Kaşıntısı Neden Olur? Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Özellikle kadınlarda sıklıkla görülen saç derisi kaşıntısı neden olur? Saç derisinde oluşan kaşıntının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında artan kaşıntılar ise hem saçın yıpranmasına hem de saçta yağlı bir görünümün oluşmasına neden olur. Saç derisi kaşıntısıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Saç derisi kaşıntısı farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Kış aylarında artış gösteren saç derisi kaşıntısının en önemli nedeni ise mevsim geçişidir. Hormonsal sağlık sorunlarından ya da stresten kaynaklı saç derisi kaşıntıları da görülmektedir. Kadınlarda daha sık görülen kaşıntılar sosyal hayatı da etkilemektedir. Peki, saç derisi kaşıntısı nasıl geçer?

Saç Derisi Kaşıntısı Nedenleri

Saç derisi kaşıntısı neden olur, saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? Son zamanlarda sıklıkla görülen saç derisi kaşıntılarının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Mevsim geçişleri
  • Stres
  • Hormonsal sorunlar
  • Kullanılan saç ürünleri 
  • Terleme
  • Egzama ve sedef hastalığı
  • Şeker hastalığı

Saç derisinde görülen kaşıntılar geçici olduğu gibi kalıcı da olabilir. Eğer sıklıkla kaşıntı oluyorsa ve kaşıntının derecesi artıyorsa doktora başvurmak doğru olacaktır. Egzama, sedef, şeker hastalığı, hormonsal sorunlar gibi ciddi sağlık problemleri yoksa kaşıntılar geçicidir. Soğuk havalarda deride karıncalanma ve kaşıntı olması normaldir. Stres, terleme ve mevsim geçişlerinde kaşıntılar olabilir. En önemli nedenlerden biri de kullanılan ürünlerdir. Şampuan değişikliği ya da kullanılan diğer saç ürünlerinden kaynaklı kaşıntılar olmaktadır.

Saç Derisi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Saç derisi kaşıntısı nasıl geçer? Saç derisi kaşıntısının tedavisi için öncelikle asıl problemin ne olduğu belirlenmelidir. Eğer kaşıntılar sık sık yaşanıyorsa ve giderek artıyorsa cilt doktoruna başvurmak gerekecektir. Cilt doktoru gerekli testleri ve kontrolleri yaparak asıl sorunu tespit eder ve uygun tedavi yöntemini belirler. Kaşıntılar kullanılan ürünlerden kaynaklı oluyorsa kullanılan ürün değiştirilmelidir.

Yağlı saç tipine sahip olan bireylerde de sıklıkla kaşıntı görülmektedir. Bu bireyler saç temizliğine daha fazla özen göstermelidir. Saçların yağlanmasına müsaade vermeden uygun şampuanla saçlar düzenli olarak temizlenmeli, saçı daha fazla yağlandıracak kremler kullanılmamalıdır. Saç derisinde oluşan kaşıntılar eğer geçmiyorsa yine bir doktordan yardım alınabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.