$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

“Yüzyılın Planına” Erdoğan’dan Sert Tepki

Son Dakika: Erdoğan, Kudüs’ün İsrail’e verilme planına karşılık “Kudüs Müslümanların kutsalıdır.” diyerek tepkisini sert bir şekilde gösterdi.

“Yüzyılın Planına” Erdoğan’dan Sert Tepki
  • 29.01.2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal’den döner dönmez gündemi değerlendirdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı “Yüzyılın Planı” isimli Barış Planı’na tepkisini sert ve net şekilde belirtti. Erdoğan “Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs’ün İsrail’e verilme planı kabul edilemez.” şeklinde ifade etti. Görüşlerini net bir şekilde açıklayan Erdoğan, planın çözüme ve barışa odaklanmayacağını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika Ziyaretine Dair Açıklamaları

Erdoğan, seyahatlerinin ikinci adımı olan Gambiya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaretinde bulundu. Ziyaretin amaçlarında ikili ilişkilerin kuvvetlendirilmesi bulunduğunu söyledi. İş birliği anlaşması imzalanarak “gençlik ve spor” ile “arşiv” üzerine görüşmelerin tamamlandığını belirtti. Ülkelerimiz arasında gerçekleşen anlaşmaların sosyal ve kültürel ilişkileri güçlendireceğini ifade etti.

Afrika İle Güçlenen Bağlar

Türkiye’nin Afrika ile arasındaki bağ güçleniyor. Erdoğan, Afrika’nın bir pazar olmadığını söyleyip, ortağımız olarak görüyoruz diyerek ekleme yaptı. Sömürgeciliğe karşı iki ülke olduğumuzu belirten Erdoğan, bağların daha da artacağı şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca rehber tarafından Afrika’nın kölelik geçmişini araştıran Cumhurbaşkanı, zincirlere vurulan ve işkence gören insanlardan etkilendiğini açıkça belli etti. Bunun yanında ziyaret edilenler arasında olanların en fakiri Gambiya’ya Erdoğan’dan limanlarının bulunduğunu ve firmalarımızın limanların işletilmesi konusunda deneyimli olduğunu açıkladı. Firmalarımızın limanların işletmesini alması sonucunda ciddi kazançlar sunacağını belirtti. Konuşmasını Gine’nin limanının işletmesinin bizde olduğunu söyleyerek ve kazançları arasındaki farkı sayılarla belirterek bitirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ