1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ziraat Bankası 0,49 Faiz Oranlı Taşıt Kredisi Fırsatı! 6 Ay Erteleme İmkanı
Ziraat Bankası 0,49 Faiz Oranlı Taşıt Kredisi Fırsatı! 6 Ay Erteleme İmkanı

Ziraat Bankası 0,49 Faiz Oranlı Taşıt Kredisi Fırsatı! 6 Ay Erteleme İmkanı

2. El araç fiyatlarına karşı bankalar da uygun faiz oranlı taşıt kredisi kampanyalarını devreye sokuyor. Sıfır araç ve ikinci el araçlarda uygulanacak...

A+A-

2. El araç fiyatlarına karşı bankalar da uygun faiz oranlı taşıt kredisi kampanyalarını devreye sokuyor. Sıfır araç ve ikinci el araçlarda uygulanacak kredi kampanyalarına haberimizden gözatabilirsiniz. Ziraat Bankası'nın uyguladığı kredilerde faiz indiriminin yanı sıra yerli araçlar için de bir indirim uygulanacağı duyurulmuştu. 3 kamu bankasının kredi kapsamındaki modellerin birkaçını kapsam dışı bırakması ise oldukça konuşuldu. Taşıt kredisinden faydalanabilecek modeller arasında hangileri yer alıyor?

2. El Araç Alımlarında Erteleme Avantajı

Sıfır araçların pahalılığı yüzünden ikinci el otomobillere yönelen vatandaşlar, soluğu ikinci el araç kredi paketlerinde aldı. Ziraat Bankası'nın yaptığı 0.82 olan faiz oranı ile 6 ay erteleme ile ikinci el taşıt almak çok daha kolaylaştı.

Sıfır Araç Alacaklar İçin Uygulanacak Faiz Oranı 0.49'dan Başlıyor

Model kısıtlamalarının olduğu sıfır araç kredi paketlerinde bankaların belirlemiş olduğu modeller için kredi çekilebilecek. Sıfır araçların kredi faiz oranı ise 0.49 ile 0.69 arasında değişmekte.

Hangi Araçlar Kredi Paketinden Çıkarıldı?

3 Kamu bankasının Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın  kredi kapsamından çıkarmış olduğu modeller:Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota olarak belirlendi. Sebebi ise bu otomobil modellerine yapılan zamların çokluğu olarak gösterildi.

3 Banka Ortak Ağız Kullandı

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın birlikte yaptığı açıklama ile otomotiv sektöründe yerli üretimimize destek sağlamak maksadı ile yerli üretim araçları satın alacak müşterilerine özel taşıt kredisi verileceği açıklandı. Bu kapsamda Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile iş birlikleri gerçekleştirildiğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 - yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır." Fahiş fiyatlardan yapılan satışlara karşı da birkaç cümle sarfedildi. Vatandaşın bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağının garantisi verildi: "Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu. Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır."

Taşıt Kredisi için Nasıl Başvurulur?

Başvuru gerçekleştirmek oldukça basit olmakla beraber söz konusu üç bankanın da şubeleri üzerinden gerçekleştirilebilecek. Yerli üretimi destekleme maksadı ile yapılan kredi paketi kapsamında, yerli üretim araç satın almak isteyen müşterilere bireysel kurumsal olması farketmeksizin 0.49 ila 0.69 faiz oranı arasında taşıt kredisi verilecek.

 ÖTV İndirimi Gerçekleşecek mi?

ÖTV indirimi ile ilgili herhangi bir güncel haber bulunmamaktadır. Her ne kadar 2020'nin orta zamanlarında yapılması muhtemel olduğu söylense de şu an için indirim yoktur. İndirim ile ilgili haber geldiği vakit Haber Kervanı üzerinden en güncel bilgiyi edinebileceksiniz.

ÖTV'den Nasıl Faydalanılır?

Resmi Gazete'nin 01.01.2020 tarihinde yayımlanan yazıya göre ÖTV indirimlerinden faydalanabilecek gruplar aşağıda listelenmiştir. 1-Şehit yakınları (anne, baba, eş ve çocuk) 2-Gazi ve gazi yakınları (anne, baba, eş ve çocuk) 3- Engelli belgesi bulunan vatandaşlar ÖTV indirimi alabilmenin yolu bu 3 listenin en az birinde yer almaktır. Gerekli rapor sunulduğu takdirde indirimden faydalanılabilir. ÖTV indirimi ile araç alanlar için aracı aldıktan sonra bir şart koşulmaktadır. Koşulan şart ise aracı satın alan kişinin o aracı ilk 5 sene satamayacağıdır. Bu koşulu göz önünde bulundurunuz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.