2000 Yılı Sonrası Emekliye 1300 TL Nakit Ek Ödeme Verilecek! İşte Detaylar...

2000 Yılı Sonrası Emekliye 1300 TL Nakit Ek Ödeme Verilecek! İşte Detaylar...

2000 yılı sonrası emeklilerin maaş farkının giderilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Peki, intibak yasası çıkacak mı? İntibak ile maaşlar ne kadar olacak? İşte detaylar...

2000 sonrası emekli olanlar için intibak zammı hakkında gelişmeler sıkı bir şekilde takip ediliyor. EYT dosyası sonrası gözler emeklilikte intibak yasasına çevrildi. 2000 yılı sonrası emeklilerin maaş farkının giderilmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Peki, intibak yasası çıkacak mı? İntibak ile maaşlar ne kadar olacak? İşte detaylar...

Uzun zamandır merakla beklenilen intibak yasası ile ilgili incelemeler sürüyor.. İntibak talebi hayata geçerse 1.300 TL zam yolu açılacak. 2023 senesinde yapılması beklenilen intibak ödemesinin Meclis'e gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Peki, bu sene emekliye intibak zammı verilecek mi? İşte merak edilenler...
Milyonlarca emeklinin intibak umudu sürerken, maaşları artıracak yeni düzenlemeler gündeme geliyor. Emekli vatandaşların beklediği İntibak yasası ile maaşlara zam yapılması söz konusu olacak.

1- MAKAS KAPANACAK

Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor. Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008'den sonrası için uygulanıyor. Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor. Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde.

DÜŞMEYECEK, ARTACAK

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

TÜED GENEL BAŞKANI ERGÜN'DEN İNTİBAK TALEBİ!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesinin artırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, diğer taleplerinin de karşılanmasını istedi.

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e, 22 Mart'ta TÜED'i ziyaretinde, taleplerini içeren 24 maddelik bir dosya sunduklarını aktardı Dosyadaki, düşük emekli aylığının ve bayram ikramiyesinin artırılması taleplerinin, kısa sürede hayata geçirildiğini belirten Ergün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Bilgin'e, katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kazım Ergün, şunları kaydetti: 'Uzun süredir dile getirdiğimiz en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesinin artırılması talebimizin karşılanmasından memnununuz. Diğer taleplerimizin de karşılanmasını bekliyoruz. Bundan sonraki süreçte, 2000'den sonra emekli olanlar için intibak, sağlıkta katkı payı ödemesinin emekliler için kaldırılması gibi taleplerimizin karşılanmasını bekliyoruz.'

2000 SONRASI SSK VE BAĞ-KUR MAAŞLARINDA 1300 TL ARTIŞ

Daha önce 2000 öncesi emekli olanlar için yapılan intibak düzenlemesi ile maaşlarda 350 TL civarında artış yaşanmıştı. 2000 ve sonrası emekli olan SSK (4A) ve BAĞ-KUR'lular (4B), aynı prim kazancı ve prim gün sayılarıyla 2000'den önce emekli olanların kendilerinden daha fazla emekli maaşı aldıklarını söylüyor. İntibak yasası ile birlikte prim eşitlemesi ile aradaki maaş farklılığının giderilmesi ve maaşlarda 1.300 TL'ye varan artışlar bekleniyor.

EMEKLİYE İNTİBAK YASASI NEDİR?

Eşit prim rağmen emekli olunan yıla göre emekli maaşları değişmektedir. İntibak yasası, 2000 öncesi ve 2000 sonrası emekli olanların, eşit maaş alacakları düzenlemeyi kapsamaktadır.

%70 ORANINDA ARTIŞ

Milyonlarca emekli bir an önce 2000 yılı sonrası için intibak zammı gelmesini istiyor. İntibak zammı için konuşulan oran ise %70 olarak ileri sürülüyor. Yani kabul edilmesi halinde 2000 yıl sonra emekli olanlara %70 oranında intibak zammı artışı yapılması gerektiği iddia ediliyor.

HENÜZ KONU HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI. DETAYLAR NETLEŞTİĞİNDE HABERİMİZDE YER ALACAKTIR...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.