9.000 TL asgari ücret! Asgari ücret belli oldu! Erdoğan asgari ücreti ne zaman açıklayacak?

9.000 TL asgari ücret! Asgari ücret belli oldu! Erdoğan asgari ücreti ne zaman açıklayacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü ve karar toplantısı 14:00'da başladı. Türk-İş "9 bin liranın altını imzalamayız" diyerek toplantıdan ayrıldı. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşmeye devam ediyor. Bilgin'in toplantı sonrası Beştepe'ye giderek yeni asgari ücreti Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunması ve Erdo

Asgari ücreti belirlemek için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısı bugün 14:00'da başladı. Toplantıya hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, işçileri temsilen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve işverenleri temsilen TİSK başkanı Özgür Burak Ayol katıldı.

9 BİN LİRADAN AŞAĞISINI İMZALAMAYIZ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, toplantıdan ayrılırken yaptığı açıklamada "9 bin liradan aşağısını imzalamıyoruz. 9 bin lirayı getirsinler önümüze imzalayalım" açıklamasında bulundu. Şu an itibariyle Bilgin ve TİSK heyeti arasındaki görüşme devam ediyor. Görüşmenin ardından netleşecek asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunmak için Bilgin'in Beştepe'ye gitmesi bekleniyor. 

8 BİN LİRADAN AŞAĞI OLMAYACAK!

Toplantı sırasında AKP'ye yakın kulislerden sızan bilgiler asgari ücret için 8 bin liranın psikolojik sınır olduğunu ve açıklanacak ücretin bunun aşağısında olmayacağı yönünde. Türk-İş'in 9 bin lira talebinin işverene yük olmaması için asgari ücretteki vergilerde hafiflemeye gidilmesi de iddialar arasında. Hükümet kanadı işverene asgari ücretli çalışanlar için vergi kolaylığı sağlarsa 9 bin liralık asgari ücret hayal olmayacak.

NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücreti geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması bekleniyor. Erdoğan'ın 2023 yılındaki mali düzenlemeleri ve asgari ücreti açıklayacağı konuşmanın ise bu akşam ya da yarın gerçekleşmesi beklenmekte. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın merakla beklediği bu açıklama aynı zamanda emeklilere de alacakları zam hakkında ipucu verecek. 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.