Aile Bakanlığı'ndan Son Dakika Ödeme Müjdesi Geldi! 2.392 TL ile 3.708 TL Nakit Para Ödemesi Verilecek...

Aile Bakanlığı'ndan Son Dakika Ödeme Müjdesi Geldi! 2.392 TL ile 3.708 TL Nakit Para Ödemesi Verilecek...

Her yıl yüzbinlerce kişinin yararlandığı sosyal yardımlar 2023 yılında zamlandı. Peki başvuru şartları neler, kimler başvurabilir? İşte karşılıksız ödeme alabilmek için başvuru detayları...

2023 zamlı sosyal yardım ödeme miktarı belli oldu. Devletten karşılıksız destek parası alanlar yaşadı! Kira yardımı, çocuk yardımı, yaşlı aylığı bu yardımlardan sadece bir kaçı. Öte yandan Aile Destek Programı ile de maddi destek sağlanıyor. Peki başvuru şartları neler, kimler başvurabilir? İşte karşılıksız ödeme alabilmek için başvuru detayları...

Maddi anlamda zorluk çeken vatandaşlara devlet her yıl düzenli olarak para yardımı yapıyor. Başvurular online ya da SYDV aracılığı ile alınıyor. Şartları taşıyanlara da PTT üzerinden ödemeler sağlanıyor.

AİLE DESTEK PROGRAMI NEDİR?

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ''Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerin, Haziran 2022-Mayıs 2023 döneminde en fazla 12 aylık süre ile hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına göre belirlenen 4 farklı gelir aralığı için farklı yardım tutarları ile aylık periyotta desteklenmeleri sağlanacaktır. Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.''

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuran kişinin;
Türk vatandaşı olmaması,

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla söz konu destek programından yararlanabilecektir.

Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dâhil olduğu gelir aralıkları göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan kişi başına düşen gelir tutarı aralıklarına göre;

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL): 450 TL ve altı
Aylık Destek Tutarı (TL): 1.250
Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL): 450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı
Aylık Destek Tutarı (TL): 1.100
Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL): 911,15 TL üzeri ─ 1372,30 TL ve altı
Aylık Destek Tutarı (TL): 950
Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL): 1372,30 TL üzeri ─ 2.835,60 TL'den az
Aylık Destek Tutarı (TL): 850

850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir. Kapsamın genişletilmesi ile birlikte getirilen Çocuk Destek Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek destek tutarları, hanedeki çocuk sayısına göre belirlenmiştir. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan çocuk sayılarına göre;

Hanedeki Çocuk Sayısı: 1-2 çocuklu hanelere
Aylık Destek Tutarı (TL): 350
Hanedeki Çocuk Sayısı: 3 çocuklu hanelere
Aylık Destek Tutarı (TL): 450
Hanedeki Çocuk Sayısı: 4 çocuklu hanelere
Aylık Destek Tutarı (TL): 550
Hanedeki Çocuk Sayısı: 5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere
Aylık Destek Tutarı (TL): 650 350 ile 650-TL arasında değişen tutarlarda ek ödeme gerçekleştirilecektir.

Hak sahiplerinin ve hanelerinin sosyoekonomik durumlarında Aile Destek Programı hak sahipliğini etkileyecek nitelikte değişiklik olduğunun sistem ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespiti halinde söz konusu destek programı ilgili hane için durdurulacak olup bu şekilde desteği durdurulan hanelerin ihtiyaç sahipliği durumunun yeniden tespiti halinde Aile Destek Programı yeniden başlatılacaktır.

Bunun yanında Aile Destek Programı başvurusu reddedilen kişilerin sosyoekonomik durumlarının değişmesi ihtimaline istinaden kişilere söz konusu destek programı kapsamında yeniden başvuru yapılması imkânı tanınmıştır.

ZAMLI SOSYAL YARDIMLAR 2023!

65 YAŞINI AŞANLAR

Sosyal güvencesi olmayan yaşlıların yardımına 65 yaş aylığı yetişiyor. 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi vatandaşların kimlik belgesiyle başvurarak yararlanabildiği bu aylığın tutarı, memur maaş katsayısı 4387 gösterge rakamıyla çarpılarak ve yüzde 5 ek ödeme ilave edilerek hesaplanıyor.

Memur maaş katsayısının yüzde 30 artmasıyla aylığın tutarı bin 536 liradan bin 997 liraya çıkıyor. Bu destekten yararlanmak için bakılan kişi başı gelir sınırı da yeni asgari ücretle yükseldi. 65 yaş aylığı için kişinin kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor. Kişi başına düşen gelir artık 2 bin 835 lira 50 kuruşun altındaysa bu desteğe başvurulabiliyor.

EVDE YAKININA BAKANLAR

Bakıma muhtaç olan yaşlılar ve engelliler için sağlanan 3 bin 336 lira tutarındaki evde bakım desteği de memur maaş katsayısındaki artışın yansımasıyla Şubat'tan itibaren 4 bin 336 lira olarak ödenmeye başlanacak. Bu destekten yararlanmak da asgari ücretteki artışla kolaylaştı. Hane içinde kişi başı gelirin artık 3 bin 666 lira yerine 5 bin 771 lira 20 kuruştan az olması gerekiyor.

ENGELLİLER

Memur maaş katsayısındaki yüzde 30 artışla yüzde 40-69 engeli olanlara ödenen aylık bin 226 liradan bin 594 liraya, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da bin 840 liradan 2 bin 392 liraya yükseliyor. Bu aylıktan da artık hane içinde kişi başına düşen geliri 2 bin 835 liradan az olanlar yararlanacak.

ENGELLİ YAKINLARI

18 yaşından küçük engellilerin yakınlarına aylık bin 226 lira ödenirken, bu tutar bin 594 liraya çıkıyor. Bu destek de hane içinde kişi başına düşen geliri bin 833 liradan az olanları kapsıyordu. Bu gelir sınırı yeni asgari ücretle 2 bin 835 liraya yükseldi.

HASTALAR

Tüberküloz veya SSPE hastalarına yapılan 3 bin 336 lira tutarındaki yardım da memur zammıyla 4 bin 336 liraya ulaşıyor. Ayrıca tüberküloz hastaları için ilave aylık 600 lira bakım yardım ödemesi yapılabiliyor. İki ödemeyi de alanlar 4 bin 936 lira alabilecek. Silikozis aylığı da memur maaş katsayısındaki artışla artacak ödemelerden. Hafif Silikozis aylığı (%15-%34) 2.650,59 liradan 3 bin 445, orta Silikozis aylığı (% 35-% 54) 3 bin 29 liradan 3 bin 938, ağır Silikozis aylığı (% 55 ve üzeri) 3 bin 375 liradan 4 bin 388 liraya yükseliyor.

ÇOCUKLAR

Ailelere çocuklarının yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de artıyor. Okul öncesi için ödeme bin 584 liradan 2 bin 59 liraya, ilköğretimde okuyan çocuk için 2 bin 376 liradan 3 bin 90 liraya, ortaöğretimde okuyan çocuk için 2 bin 535 liradan 3 bin 295 liraya, yükseköğrenimde okuyan çocuk için 2 bin 852 liradan 3 bin 708 liraya çıkıyor.

Ortaöğrenim seviyesinde olup okula devam etmeyenler için yapılan ödeme bin 584 liradan 2 bin 59 liraya, kurum bakımından ayrılan gençler için ödeme de bin 267 liradan bin 648 liraya yükseliyor.

İŞ ARAYANLAR

Sosyal yardım programlarından yararlananlardan çalışabilir durumda olanlardan iş görüşmesine yönlendirilenlere 1 yıl içinde azami 3 defa olmak üzere aylık net asgari ücretin en fazla yüzde 10'una kadar yardım veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.