Asgari Ücret Son Dakika Açıklandı! 9 Bin 500 Lira Ödeme Verilecek...

Asgari Ücret Son Dakika Açıklandı! 9 Bin 500 Lira Ödeme Verilecek...

Son dakika açıklaması asgari ücret alanlara dikkat: 9. 590 lira olarak duyuruldu!

Resmi rakamlarla dahi yüzde 50'yi aşan enflasyon ve vergiler nedeniyle geçinmek git gide zorlaşırken, 8500 lira maaş alan asgari ücretlilerin maaşı yeniden Açlık ve Yoksulluk Sınırı rakamlarının altında kaldı.

Türk-İş tarafından Açlık ve Yoksulluk sınır rakamları açıklandı. Açlık sınırının 9 bin 591 TL’ye yoksulluk sınırı ise 31 bin 241 TL’ye yükseldiği ifade edildi.

Açıklanan rapor kapsamında Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 9.591,13 TL’ye; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 31.241,48 TL’ye yükseldiği belirtildi.

ET VE SÜT FİYATLARI EL YAKIYOR

Raporda, gıda enflasyonunda iki aylık değişim oranı yüzde 17,96, on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 94,62, on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 114,03 olarak hesaplandığı görüldü. Ayrıca peynir ve yoğurt fiyatları gerilerken süt fiyatı artarak ilk kez litresi 25 TL’nin üzerine çıktığı ifade edildi.

Açıklanan raporda dana eti ile ilgili, "Depremlerde hayatını kaybeden hayvan üreticilerinin yanı sıra yem tedarikinde ve süt ile et satışında problem yaşadığından bu işi bırakmak isteyenler dolayısıyla bölgede hayvancılığın olumsuz etkilendiği ve toparlanmasının zaman alacağı öngörülmekte. Hayvansal protein kaynaklarında bu ay ciddi fiyat yükselişleri yaşandı. Bir ayda dana etinde yüzde 13, kuzu etinde yüzde 18, tavukta yüzde 4, yumurtada yüzde 16, balıkta yüzde 8 fiyat yükselişleri gerçekleşti. Dana eti ilk kez ortalama 250 TL’nin üzerine çıktı. Baklagillerden fasulye fiyatı yüzde 10 geriledi. Yeşil ve kırmızı mercimek fiyatları yüzde 4 yükseldi. Nohudun sınırlı düzeyde fiyatı arttı. Yağlı tohumlarda fiyat değişimi yaşanmadı" denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.