EYT Bekleyenler Dikkat! SSK BAĞ-KUR 4A 4B 4C’lilere SMS Detayı Duyuruldu! İşte Koşullar...

EYT Bekleyenler Dikkat! SSK BAĞ-KUR 4A 4B 4C’lilere SMS Detayı Duyuruldu! İşte Koşullar...

EYT'lilerin beklediği emekli başvuruları devam ederken, vatandaşın bilmesi gereken bir detay daha var. Başvuru yapanlar nisan ayının 17'si ile 26'sı arasında, emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. BAĞ-KUR'lular ise Nisan 25 ile 28 arasında maaşlarına kavuşabilecek.

Uzun yıllar mücadele veren EYT'liler, şimdi de başvuru sürecini takip ediyor. İlk etapta 2 milyon 250 bin çalışanın, uzun vadede 5 milyon çalışanın emekli olmasını sağlayacak EYT kanun düzenlemesinden yararlanmak isteyenler, SGK'ya başvuru yapmayı sürdürüyor. SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, emekli olacak EYT'lilerin ilk emekli maaşlarını alacakları tarihi açıklarken SMS mesaj detayına dikkat çekti.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için hazırlanan kanun düzenlemesi 3 Mart 2023 tarihinde TBMM'de onaylanarak kanunlaştı. Şartları sağlayan çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) EYT başvurusu yaparak emekli olabiliyor.

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdikten sonra milyonlarca kişinin başvuru yaptığını belirten SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, İzmir'de başvuru sayısının 40 bini geçtiğini duyurdu.

PEKİ EYT'LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAK?

EYT'lilerin maaşları için emeklilik sicil numarasının önemli olduğuna dikkat çeken Kurt, "Vatandaşlarımız Nisan ayının 17'si ile 26'sı arasında, emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. BAĞ-KUR'lular ise Nisan 25 ile 28 arasında maaşlarına kavuşabilecek" dedi.

BAŞVURU SIRASINDA SMS DETAYINA DİKKAT EDİN!

EYT'lilerin ilk emekli maaşına ne zaman alacağını merak ettiğini belirten Kurt, başvuru esnasında bazı detaylara dikkat ederek bunu erken öğrenmenin mümkün olduğunu söyledi.

Emekli aylığı bağlanıp bağlanmadığının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından cep telefonu kısa mesaj olarak gönderildiğini hatırlatan SGK İzmir İl Müdürü Kurt, vatandaşların başvuru esnasında cep telefon numaralarını doğru vermeleri gerektiğine değindi.

Kurt açıklamasının devamında ise şöyle konuştu:

"Ayrıca vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden emeklilik sorgulama bağlantısından maaşlarının bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilir. Vatandaşlarımız mart ayında başvurularını yaptılarsa, 1 Nisan'dan itibaren emeklilik aylıklarını hak etmiş olacaklar.

EYT kapsamındaki vatandaşlarımızın yasanın yürürlüğe girdiği 3 Mart'tan itibaren aynı ay içinde farklı günlerde yaptığı başvuruların birbirinden hiç farkı yok. Yani mart ayı içinde hangi gün başvuru yaparsa yapsın 1 Nisan'da emekli aylığını hak etmiş olacaktır.

Vatandaşlarımız Nisan ayının 17'si ile 26'sı arasında, emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. BAĞ-KUR'lular ise Nisan 25 ile 28 arasında maaşlarına kavuşabilecek. Ayrıca emeklilik dilekçelerine belirttikleri banka şubesinden maaşlarını alabilirler"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.