Genç Girişimciler Müjde! Tek Koşulu Sağlayanlara 40 Bin TL Nakit Ödeme Verilecek! İşte Detaylar...

Genç Girişimciler Müjde! Tek Koşulu Sağlayanlara 40 Bin TL Nakit Ödeme Verilecek! İşte Detaylar...

Genç girişimciler dikkat! İşte KOSGEB'in gençlere verdiği ve ilk 6 ay da ödeme talep etmediği desteğin detayları...

KOSGEB, katma değer üretecek fikri olan ancak bunu hayata geçirecek sermayesi olmayan gençlere destek kapılarını ardına kadar açıyor. Ayrıcalıklardan yararlanmak için önce KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden girişimcilik destek programlarına girmeniz gerekiyor.

Posta'da yer alan habere göre; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimci olup başarı hikayesi yazmak isteyen ancak bunun için yeterli bütçesi olmayanlara 3 kritik destek veriyor.

Bunlardan biri yanınızda çalıştırdığınız personel için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediğiniz prim gün sayısına bağlı olarak alacağınız destek, diğeri bankalardan alınacak kredinin faiz veya kâr payı masraflarının karşılanması ve protokol kredisi. Bunlar için KOSGEB’in’geleneksel’ ya da ‘ileri girişimci’ destek programlarına başvurmanız yeterli.

1-PERFORMANS DÖNEMLERİ

Prime bağlı ödeme: KOSGEB, bu destek kapsamında 1’inci ve 2’nci performans dönemini değerlendiriyor. 1’inci performans dönemi, verilecek olan destek programında birinci yılın sonuna kadar geçen süreyi kapsıyor.

2’nci performans dönemi ise 1’inci performans döneminin bitiş tarihi esas alınmak suretiyle ikinci yılın sonuna kadar olan süreyi baz alıyor. Verilecek olan destek tutarları, prim günlerine göre belirleniyor.

GÜN SAYILARI ÜCRETİ BELİRLİYOR

Örneğin 1’inci performansta, 180 ile 539 arası prim günü sağlayan işletmelere 5 bin TL, 540 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 10 bin TL 1080 ve üzeri prim günü sağlayan işletmelere 20 bin TL veriliyor.

2’nci performans döneminde ise 360 ile 1079 arası prim günü sağlayan işletmelere 5 bin, 1080 ile 1439 arası prim günü sağlayan işletmelere 15 bin 1440 ve üzeri prim günü sağlayan işletmelere 20 bin TL veriliyor.

30 YAŞ ALTINA ÖZEL AYRICALIK

Bununla birlikte eğer 30 yaşın altındaysanız alacağınız destek tutarı da artıyor. Örneğin birinci performans döneminde 20 bin TL, ikinci performans döneminde 20 bin TL’lik yani toplam 40 bin TL’lik destekten faydalanacaksınız.

2-KOBİ FİNANSMAN DESTEK PROGRAMI

KOSGEB, girişimcilik desteği alan işletmelerin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için ayrıca başka destekler de sunuyor. Buna göre, KOSGEB’le protokol imzalamış bulunan bankaya gidip 50 bin liralık kredi kullanmak isterseniz, bunun faiz ve kâr payını KOSGEB karşılıyor.

Ancak 30 yaşın altında bir gençseniz her bir performans dönemi için alacağınız destek tutarına 5 bin TL ekleniyor ve elinize geçen tutar 40 bin TL yerine 50 bin TL oluyor.

Eğer 30 yaşın altında bir genç girişimciyseniz, girişimcilik desteği aldığınız işletmeniz için bankadan kullanacağınız üst kredi tutarı 70 bin liraya yükseliyor. Amaç rekabet çıtasını artırarak ekonominin gelişimine katkıda bulunmak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.