Meclisten emekliye müjdeli haber geldi: Emekli maaşlarına gelecek zam belli oldu! En düşük maaşı 8 Bin lira olacak! İŞTE SSK, BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI 2023 HESAPLAMA...

Meclisten emekliye müjdeli haber geldi: Emekli maaşlarına gelecek zam belli oldu! En düşük maaşı 8 Bin lira olacak! İŞTE SSK, BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI 2023 HESAPLAMA...

3 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşının 8 bin TL’ye çıkarılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Paylan, teklifin gerekçesinde “Milyonlarca emekli, açlık sınırının altında aylıkla yaşam mücadelesi vermektedir. Meclis, en düşük emekli aylığı konusunda bir düzenleme yapmadan tatile çıkacağı için yeni yılda en düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL olarak uygulanmaya devam edecektir. En düşük emekli aylığı ile geçim sağlamaya çalışan emekliler; kira ödeyemez, yeterli beslenemez, kışın ısınamaz, temel ihtiyaçlarını karşılayamaz haldedir. Milyonlarca emekli yurttaşımızın, alım gücünü tamamen yitirmiş bir maaşla 'sefalete' mahkûm edilmesi ve ileri yaşlardayken zorlu bir geçim mücadelesine mecbur bırakılması kabul edilemez. Sunduğum kanun teklifiyle; milyonlarca emekliye bir nebze nefes aldırmak için, en düşük emekli maaşının 8 bin TL olmasını öneriyorum."" ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Emekli maaşlarına yapılacak zam henüz açıklanmadığı için en düşük emekli maaşının da ne kadar olacağı netleşmedi. Ancak 

2021 yılında net asgari ücret 2.825,90 TL iken en düşük emekli maaşı 1.500 TL seviyesindeydi. Bu rakam dönemin asgari ücretinin yüzde 53'ü kadardı.

2022 Ocak zammı döneminde asgari ücret 4.253,40 TL olarak belirlenirken, en düşük emekli maaşı devrim gibi bir kararla yüzde 66 artışla 2.500 TL'ye çıktı. Bu rakam asgari ücretin yaklaşık yüzde 59'una tekabül ediyordu.

Temmuz 2022'de yapılan ara zam ile birlikte asgari ücret 5500 TL olarak belirlendi, en düşük emekli maaşı ise 3500 lira olacak açıklandı. Bu rakam asgari ücretin yaklaşık yüzde 64'üne tekabül ediyordu.

En düşük emekli maaşı ve asgari ücret arasındaki makas sürekli olarak emekli lehine kapanırken yeni yılda en düşük emekli maaşının asgari ücretin yüzde 70'i olacağı iddia ediliyor. Bu iddia gerçekleşirse 2023 için açıklanan asgari ücretin 8500 TL olması ile beraber en düşük emekli maaşı 5950 TL olacak. İktidarın emeklilere yapacağı sürpriz ile en düşük emekli maaşının net 6000 TL olarak açıklanması bekleniyor. 

"TÜM PARTİLER BU TEKLİFİ DESTEKLEMELİ"

Kanun teklifinin üzerine Paylan, şu açıklamayı yaptı:

“Milyonlarca emekli en düşük emekli maaşı olan 3 bin 500 TL’yle hayatta kalmaya çalışıyor. AKP ve MHP’ye Meclis’i kapatmadan önce en düşük emekli maaşını yükseltmek üzere çağrıda bulunduk. Ancak onlar Meclis’i tatile sokma kararı aldılar.

En düşük emekli maaşının 3 bin 500 TL olması kabul edilemez. Ve yılbaşında emeklilere gelmesi beklenen yüzde 20’lik bir zam çerçevesinde de en düşük emekli maaşlarının pek çoğu 3 bin 500 TL’nin altında olduğu için yeniden milyonlarca emekli 3 bin 500 TL maaşa mahkûm olmuş olacak. Bu kabul edilemez. Bu sebeple Meclis’te en düşük emekli maaşının 8 bin TL olması için yasa teklifi verdim.

AKP ve MHP, 'Bu çok yüksek. 8 bin TL maaşı ödeyemeyiz. Bunun için kaynak yok' diyecekler ama sevgili emekliler, bunun için kaynak var. Bütçemizden yandaşlara akan yüz milyarlarca lirayı kesersek en düşük emekli maaşını 8 bin TL yapabiliriz. En düşük emekli maaşının 8 bin TL olması için Meclis’e verdiğim yasa önergesine tüm siyasi partilerin desteğini bekliyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.