Müjde! 1500 TL'ye Kadar Seyyanen Zam ve 2000 Sonrası İçin İntibak Yasası İçin Son Dakika! Meclisten Geçecek...

Müjde! 1500 TL'ye Kadar Seyyanen Zam ve 2000 Sonrası İçin İntibak Yasası İçin Son Dakika! Meclisten Geçecek...

Emekli vatandaşlara müjde verildi. 2023 yılına girdiğimiz bu günlerde zam ve intibak yasası konusu merak ediliyor. 2023 yılı için zam müjdesine dair detaylar belli oldu. İşte tüm detaylar...

SGK-SSK, Bağkur’lu olan tüm emeklileri ilgilendiren intibak ile beraber 2023 için 1.500 TL'lik seyyanen zam müjdesi geldi. Emeklilere 2023 zam piyangosuna ilişkin merak edilen detaylara bağlı şekilde Türkiye Emekliler Dernek Genel Başkanı Kazım Ergün açıklama yaptı. İşte detaylar...

Ergün “Kamuoyunun merakla beklediği EYT düzenlemesinin, 2000 yılından sonra emekli olanların aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesiyle taçlandırılmasını bekliyoruz” dedi.

Emekliye Seyyanen Zam Nasıl Yansıyacak?

Emekli vatandaşlar için verilen zam yasal düzenleme ile yapılabilecek. 2000 yılı sonrasında emekli olanlara intibak konusu çok önce Anayasa Mahkemesine getirilmişti. Yüksek Mahkemede de bu düzenlemenin yapılması için meclisten gerektiğini söylemişti.

2000 yılı ve sonrası emekli olan herkese intibak yasasının meclisten geçmesi ile bu yardımdan faydalanabilecek. Özellikle yaşa takılanlar için sağlanan EYT düzenlemesiyle birlikte Ocak ayı itibari ile emekli olması beklenirken bu işlemden sonra da çıkarılacak intibak yasası onları da kapsıyor. İntibak yasası ile beraber tüm emeklilerin maaşları da güncel olarak hesaplanacak.

Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün tarafından intibak yasasına dair bir açıklama yapılarak, “Karma emekli aylığı hesaplanarak emekli olanlar intibak yapılmasını bekliyorlar. Prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları eşit olan sigortalılara eşit aylık bağlanması gerekiyor. Kanun değişikliklerinde bu ilke dikkate alınmıyor. Bundan dolayı da her bir emekli aylık hesaplarına itiraz ediyorlar. Yapılması gereken gayet basit. 2000 sonrası emekli olanların aylık hesaplamaları tek bir kriterle yapılmalıdır. EYT düzenlemesinin içine 2000 yılından sonra emekli olanlara kapsayacak şekilde intibak düzenlemesi eklenmelidir.” şeklinde konuştu.

Emekli Maaşları Ne Kadar Olur?

2000 yılı öncesinde emekli olanlar için intibak düzenlemesi yapılması halinde bu emeklilerin maaşlarında mühim farklılıklar oluşacak. Bu kapsamda düzenleme ile emekli maaşı düzenlemesi ile emekli aylıklarında 1.500 TL’ye kadar yükseltmeler gerçekleşebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.