SGK Harekete geçti: Karşılıksız aylık 3.000 TL ödeme yapılacak! Gelir şartı aranmıyor!

SGK Harekete geçti: Karşılıksız aylık 3.000 TL ödeme yapılacak! Gelir şartı aranmıyor!

Şartları yerine getiren milyonlarca kişi her ay düzenli 3 bin TL alabilecek. Maddi destek için devlet koşulları açıkladı. Bakanlık gereksinimleri yerine getiren annelere her ay ödeme yapacak. İşte bütün ayrıntılar...

Verilecek nakit destek ile ilgili devlet yerine getirilmesi gerekli olan şartları açıkladı. Şartları sağlayarak başvuru yapan annelere 3 bin TL tutarında nakit destek verilecek. Bakanlık gereksinimleri yerine getiren annelere her ay ödeme yapacak. Destek ödemelerinden sadece anneler faydalanıyor. Karşılıksız olarak verilen ödeme her ay 3 bin lira olarak yapılacak. Bu durumu bilmeyen anneler mevcut olduğu için devlet desteğinden faydalanamıyor.

Çalışan annenin bebeği olması durumunda, devlet tarafında verilen destekten şartsız olarak faydalanabilecek. Çocuğuna bakacak kimsesi olmayan anneler bu destekten faydalanarak hem çalışma hayatına devam ediyor, hem de ev ekonomisine destek sağlıyor.

HER AY DÜZENLİ ÖDEME YAPILACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından uygulamaya koyulan bu çalışmada, her sigortalı olarak çalışan sayısı artıyor, hem de kadın istihdamı sağlanmış oluyor. Çalışan annelere her ay düzenli olarak ödeme yapılacak. Özel gereksinim gerektiren çocuklar için annelere verilen aylık destek tutar ise 350 Euro civarında. Bakanlık tarafından verilen destek her yıl kademeli olarak arttırılacak. Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen destekte, eğitimci çocuk bakıcıları ve kadın istihdamını desteklenmesi amacı ile İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerde oturan anneleri kapsıyor. Bunun yanı sıra destekten faydalanmak için SGK 4A kapsamında olunması başvuru tarihi itibari ile 0 ile 2 yaş aralığında olması gerekir.

Proje dâhilinde bakıcı İŞKUR, Mesleki Yeterlilik Kurumu veya MEB onaylı kurslardan belge almış olması gerekir. 36 aylık olana kadar 32 ay boyunca annelere destek ödemesi yapılacak. Başvurular ise e devlet üzerinden yapılabilir. Başvuruda bulunacak olan vatandaşlar e devlet şifreleri ile www.sgkegitimlibakici.org ile www.sgk.org.tr adresleri üzerinden başvurularını yapabilir. 

BAŞVURUDA ARANAN ŞARTLAR

Başvuru tarihi baz alınarak çocuğun yaşı 0 ila 2 yaş arasında olmalı
SGK kayıtlarına göre anne, doğum izninde olmamalı
Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet ediyor olmalı 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.