2023 Asgari Ücrette Sonuca Gelindi! Yeni Ücret Dudak Uçuklatacak

2023 Asgari Ücrette Sonuca Gelindi! Yeni Ücret Dudak Uçuklatacak

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı için asgari ücretini 8 bin 506 TL olarak açıkladı. Öte yandan Türk-İş, rakama muhalefet şerhi koyarak toplantıya katılmadı.

Erdoğan, "Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız" diye konuştu.

Erdoğan, "Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere çalışan ve işveren temsilcileri, bakanımızın nezaretinde bir araya gelmişlerdir. Taraflar maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Elbette ki herkesin kendi öncelikleri, kendi hassasiyetleri, kendi çıkarları doğrultusunda tutum koyacaklardır. Bize düşen en sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverenlerin üstüne altından kalkamayacakları bir yük bindirip istihdama zarar gelmesine rıza gösteririz. Çalışan temsilcilerinin de aramızda olmasını isterdik" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Değerli işveren temsilcisi, kıymetli basın mensupları sizleri selamlıyorum. Çalışan ve işveren temsilcileri bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda, çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz tüm tarafların tekliflerini ve gerekçelerini saygıyla karşılıyoruz. Her kesim kendi hassasiyetleri doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Bize düşen en hakkaniyetli, sürdürülebilir sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Makul noktada uzlaşma için samimi gayret sarfettik. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de bugün aramızda olmasını isterdi. Ancak taraflardan herhangi biri katılmadığı için hem çalışanların alacakları en az maaşı hem de buna endeksli geliri belirleyen asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmiş yıllarda da hükümet olarak sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Bugün ülkemiz 34.7 milyonluk işgücüne karşılık, 31.6 milyonluk istihdamla tarihinin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır.

Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz. Adeta akrebin kıskacında yoğrularak gelişen, büyüyen, güçlenen Türkiye'nin gerçekten büyük fedakarlıkla kazandığı imkanları insanlarımızın emrine vermeyi sürdüreceğiz.

Ülkemizde 2002'de, 184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde bu da çok önemli, nominal olarak 30 kat, reel olarak yüzde 142 oranında arttı. Geçen yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yaparak net 4 bin 253 liraya yükselttik. Bununla kalmamış, gelir vergisi ve damga vergisini de kaldırmıştık. Yıl içinde enflasyondaki yüksek artış bizi temmuzda yeni bir düzenleme ile asgari ücreti hatırlayalım, 5500 liraya çıkarmaya yöneltmiştir. Bunları yaparken unutmayalım, sırtımızda bu devletin küfesi var. Yıl içinde ortalama yüzde 80 ve kümülatif yüzde 95 artış sağlamıştık. Sırtında küfe müfe olmayanlar atıyorlar. Bu ayla birlikte enflasyonun hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz. Yıl ortasında yüzde 30'lu, yıl sonunda yüzde 20'li rakamlara indirmekte kararlıyız. Her vatandaş hesabını bu hedefe göre yapsın.

Asgari ücreti belirlerken önümüzdeki yıla dair enflasyon öngörümüzü destekleyecek yaklaşım benimsedik. Beklenmedik tabloyla karşılaşırsak geçen yıl gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan kaçınmayız.

2023 YILI ASGARİ ÜCRETİ NET 8506 TL

Net asgari ücret 2023 yılında 8506 lira olarak aramızda mutabık kaldık. Yeni asgari ücretin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Yıllık ortalama artış oranı yüzde 70'in üzerinde oldu.

TÜRK-İŞ'TEN TOPLANTIYA KATILMAMA KARARI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, üçüncü asgari ücret toplantısı sonrası tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklamıştı. Erdoğan'ın açıklaması beklenirken TÜRK-İŞ asgari ücret toplantısına katılmayacağını açıkladı. Türk-İş, rakama muhalefet şerhi koyacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.