2023 Yılı Memura Ve Emekliye Yarıyor! 2500 TL Ek Zam Yeni Yılda Geliyor

2023 Yılı Memura Ve Emekliye Yarıyor! 2500 TL Ek Zam Yeni Yılda Geliyor

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği zam oranıyla ilgili geri sayım başladı. Gözler TÜİK tarafından açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrilmişken memur ve emekli aylıklarına bir zam müjdesi daha geldi. Alınan bilgilere göre ek gösterge sisteminde yapılan düzenlemelerle aksaklıklar giderildi. İşte bütün ayrıntılar.

Özellikle memurların hem emekli ikramiyelerinde hem de emekli aylıklarındaki iyileştirmeler aldıkları maaşa bu yıl yansıyacak. 15 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek yasa ile 3600 ek göstergeye çıkarılanların maaşlarındaki artış 2500 lirayı geçecek.

Milyonlarca çalışan memur ve emekliler aylıklarına yapılacak zammın açıklanmasını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamı ile birlikte memur ve emeklilere yapılacak zam oranı da belli olmuş olacak., Bunun yanı sıra Sabah gazetesinde yer alan haber emekli ve memurlara yeni bir müjde daha verdi. Enflasyon farkına eklenecek 3600 ek gösterge zammı için de star verildiği öğrenildi. 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek yasa ile bugün 2200'den 3600'e çıkartılanlardaki 1391 liralık artış 2500 lirayı geçecek.

5.3 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR

Toplam 5.3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan 3600 ek gösterge düzenlemesinden yeni işe girenler de yararlanacak. Memurların, kadro unvanı, derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenen ek gösterge sisteminde yapılan düzenlemelerle kamu hiyerarşisindeki kimi aksaklıklar giderildi. Memurların hem emekli ikramiyelerinde hem de emekli aylıklarında yapılan iyileşmeler bu yıl cebe yansıyacak. Kamuda ek göstergesi olmayan, 0-2200 ek göstergeli 2 milyon 800 bin çalışan ve emekli de tarihi düzenlemeden yararlanacak.

ÖĞRETMENLERE DE MÜJDE GELDİ

Birinci dereceye gelmiş olmak şartıyla tüm öğretmenlerin, alan sınırlaması olmadan 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları, polisler ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600'e çıktı. Ayrıca avukat, il müdürü, bekçi, uzman jandarma ve uzman erbaş gibi 3000 ek göstergeli tüm meslek gruplarının da 3600 ek gösterge düzenlemesinden faydalanmaları sağlandı.

Dört meslek grubunun yanı sıra sosyal tarafların beklentileri dikkate alınarak il müdür yardımcısı, ilçe müdürü, şube müdürü, gelir uzmanı ve mali hizmetler uzmanları gibi kariyer uzmanları ile denetmenlerin de 2200 olan ek göstergeleri 3600'e çıkarıldı. Şef ve uzmanlar, teknik hizmetler sınıfında yer alan ön lisans mezunları gibi bazı personelin 3600 ek göstergeden yararlanmasına ilişkin de düzenleme yapılması bekleniyor.

6 AY BEKLEME SÜRESİ OLMAYACAK

Öğretmen, polis, avukat, hemşire, din görevlisi emeklisi olanlardan daha önce birinci derece 2200 veya 3000 üzerinden emekli olan kişiler için 6 ay bekleme süresi uygulanmayacak. Bu kişilerin 2200 veya 3000 göstergesi 15 Ocak tarihinde kendiliğinden 3600'e yükselecek. Geriye doğru hak verilmesi söz konusu olmayacak. İkinci ve üçüncü dereceden emekli olanların ek gösterge artışları aylıklarını çok etkilemeyecek. Halen görevde olup emekli olacak olanlar ise 6 ay bekleme süresi yönüyle "yükselenler ve atananlar" olarak ikiye ayrılıyor.

Birinci dereceden emekli olanların ek göstergeleri yükselince maaşlarında ciddi bir artış olacak. 3600 alan memur emeklileri emekli aylıklarını 1 Ocak itibariyle alırken, Ocak ayının ortasında 2023/Ocak-Haziran katsayı farkını, 15 Ocak-31 Ocak arası 3600 ek gösterge farkını alacak. Yani iki ayrı ek ödeme alacaklar.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.