Beklenen Büyük Açıklama Yapıldı! Hesaplarınızı Kontrol Edin 3340 TL’nizi Alın

Beklenen Büyük Açıklama Yapıldı! Hesaplarınızı Kontrol Edin 3340 TL’nizi Alın

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği açıklama geldi. Aralık ayının gelmesiyle birlikte bu ödemeler de gündemde yer almaya başladı. İşte bütün detaylar...

Evde bakım aylığı ödemesiyle ilgili beklenen tarihe az bir zaman kala araştırmalar hız kazandı. Bakıma ihtiyacı olan hasta, engelli ya da yaşlı kişilerin bakımı için yapılan ödemeler Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal yardım ödemeleri için yeni bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eskiden beri devam eden engelli ve yaşlı aylıklarının ödemelerini de titizlikle sürdürüyoruz. Kasım ayında 1,3 milyon yaşlı ve engellimize 2,1 milyar lira ödedik, Aralık ayında da aynı miktar ödemeyi gerçekleştireceğiz." dedi.

EVDE BAKIM MAAŞI MAAŞLAR ÖDENDİ Mİ?

Yaşlı ve engelli bireylerin bakımı için yapılan evde bakım maaşı ödemeleri ilden ile farklılık gösterse de her ay genellikle 15-31 arasında hesaplara geçiyor. Aralık ayı ödemesinin de bu tarihler arasında olması bekleniyor. Son olarak evde bakım parası temmuz ayında 2706'dan 3340'a yükseltilmişti. Evde Bakım Maaşı yatan iller 15 Aralık listesi yayınlandı. Buna göre 47 ilde maaşlar hesaplara yatmaya başladı.

İşte Evde Bakım Maaşı yatan iller listesi:

1- Çanakkale
2- Afyonkarahisar
3- Antalya
4- Ordu
5- Tokat
6- Karaman
7- Osmaniye
8- Kilis
9- Ankara
10- Sivas
11- Mersin
12- İstanbul
13- Siirt
14- Niğde
15- Zonguldak
16- Yalova
17- Denizli
18- Sinop
19- Şanlıurfa
20- Kahramanmaraş
21- Bilecik
22- Samsun
23- Konya
24- Rize
25- Manisa
26- Sakarya
27- Uşak
28- Erzurum
29- Edirne
30- Giresun
31- Kırklareli
32- Van
33- Balıkesir
34- Malatya
35- Tekirdağ
36- Adıyaman
37- Diyarbakır
38- Kırşehir
39- İzmir
40- Mardin
41- Bursa
42- Kocaeli
43- Bitlis
44- Eskişehir
45- Nevşehir
46- Gaziantep
47- Aydın

EVDE BAKIM MAAŞI AYLIK SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi aracılığı ile giriş yapılmasının ardından arama çubuğuna yazılan "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" seçeneği ile açılan sayfada maaş ödemesi hakkında detaylar sorgulanabiliyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,
2) Bakıma muhtaçlık kriteri,
3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.
Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR VERİLİYOR?

2022 yılı asgari ücret zammı ile birlikte evde bakım parasının bu yıl ne kadar olacağı da kesinleşti. Asgari ücrete bu yıl yüzde 50,5 oranında bir zam yapılmıştı. Evde bakım parası da bu kapsamda bin 798 TL'den 2 bin 706 TL'ye yükseltildi. Daha sonra bu ücret 3340'a yükseltildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.