Eğer 25 Yıl Evli Kaldıysanız Emeklilik Kapınızda! Sigortalı Olmanıza Gerek Yok

Eğer 25 Yıl Evli Kaldıysanız Emeklilik Kapınızda! Sigortalı Olmanıza Gerek Yok

Ev hanımına sigorta şartı koşmadan emekli olma imkanı sağlanıyor. Yeni alınan karara göre artık Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağkur'la emekli sandığı ile herhangi bir ilişkisi olmayan sigortalılık süresi hiç başlamamış olan kadınlar dahi emekli olabiliyor.

Karar meclisten çıktı! Bir süredir kanun önerisi şeklinde meclise giden fakat onaylanmayan karar şu anda artık onaylandı! Yasa TBMM'ye girdi ve oradan onay alarak çıktı! Ev hanımları artık hiç sigortalı olmamış olsa bile emekli olabilecek ancak bir süresi var! 20 ya da 25 yıl boyunca eşiyle evli kalmış olması şartı gözetilmektedir. Geçim güçlüğü çeken aylık gelir oranı yüksek olmayan hatta çok düşük olan ailelerde kadınların hem çalışma hem de sigorta primi ödemeleri çok mümkün gözükmüyor. Ancak devlet Ailesi için çalışma hayatından feragat edip güzel bir aile yetiştirmek adına çaba sarf edip deyim yerindeyse saçını süpürge eden kadınlara da artık emekli olma şansı sunuyor.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

İlk olarak 20-25 yıl kadar eşiyle evli kalmış olması ilk gerekçe olsa da bu şekilde emekli olmanın bazı özel koşulları da mevcuttur. Bilindiği üzere evde, temizlik yapmak yemek yapmak çamaşırları yıkamak çocuklara bakmak çocukları büyütmek de dışarıda çalışmaktan aslında çoğunlukla daha yorucu bir iş olarak görülmektedir. Evinin dışında çalışan kadın tek bir işte uğraşırken ev hanımları evin bütün yüküyle ve sorumluluğuyla uğraşmak durumunda kalırlar. Aslında bakıldığında hayata daha çok emek vererek yol alan kadınlardır Ev Kadınları. Bu sebeple emeklilik, ilerleyen yaşlarında biraz olsun rahat etmek aslında en çok onların da hakkı!

Peki hangi şartlarda kadınlar bu hakka sahip olabiliyor hep birlikte bir bakalım;

Öncelikle şartlardan bir tanesi evliliğin 25 yıl ve daha fazla sürmüş olması ya da sürüyor olması. Akabinde şu ana kadar SGK ile herhangi bir bağının herhangi bir girişinin yapılmamış olması ya da çok kısa bir süre için SGK ile bir bağlantısı olmuşsa da çok az bir prim günü ödenmişse de sonradan o balığın tamamen ortadan kalkması aranan önemli şartlar arasındadır. Bu şekilde emekli olma imkanı olan bütün kadınlar e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Şimdi sadece bu basit şartlar karşılandığında çok sayıda ev kadını emekli olma hakkı kazanmış oluyor. Eşiyle 25 yıl ve üstü evli kalmış olan tüm ev kadınlarına duyurulur!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.