Emekli Maaşınızı Alamadıysanız 1.840 TL Destek Ödemenizi Alabilirsiniz!

Emekli Maaşınızı Alamadıysanız 1.840 TL Destek Ödemenizi Alabilirsiniz!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Yaşı dolmasına rağmen emekli olamayanları sevindirecek haber geldi. Aile içinde 65 yaş üstü kendine bakacak gücü olmayan kişi olması halinde devlet ek bir destek daha uyguluyor. İşte bütün ayrıntılar...

Türkiye, yaşlı nüfus sıralamasında 167 ülke arasında 68’inci sırada yer alıyor. Türkiye'de 84 milyon 680 bin 273 olan toplam nüfusun 8 milyon 245 bin 124 kişisi, 65 yaş üstü.1.5 milyon yaşlı tek başına yaşıyor.

Her 4 haneden birinde en az bir yaşlı bulunuyor. Yaşlı nüfustaki artışa bağlı olarak devletin bu kesime sağladığı destek de her geçen gün artıyor. Devlet; hiç çalışmamış ya da primi yetmeyen, emekli olamayan dar gelirli yaşlılara ve hasta veya bakıma muhtaç ağır engelli yakınının bakımını üstlenen akrabaya destek olmak için her ay düzenli olarak karşılıksız ödeme yapıyor. Evde bakım yardımı 2006’dan beri sürüyor.

BİNLERCE KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Yaşlılara verilen ‘65 yaş’ aylığından 850 bin kişi yararlanıyor. Engelli ve hasta yakınına bakana ödenen ‘evde bakım yardımı’ndan yararlananlar da her ay artıyor ve son verilere göre 565 bin kişiye çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaşlılara ödenen maaş 1 Temmuz-31 Aralık 2022 tarihleri arsında 1.536 lira olarak uygulanıyor. Maaş başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) yapılıyor. 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için 65 yaş üstü kişinin ve varsa eşinin gelirine bakılıyor.

ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLİ ZAM

65 yaş aylığı için gelirin net asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor. Bu tutar şu anda 1.883 lira. Asgari ücret 8 bin lira civarı olursa gelir şartı da 2 bin 666 lira seviyesine çıkacak. Böylece gelir nedeniyle aylık almak kolaylaşacak. Gelir şartına takıldığı için aylık alamayanlar da söz konusu maaş için başvuru yapabilecek. 65 yaş maaşındaki artışı ise memur maaş zammı belirleyecek. Orada da yüzde 20 civarı zam beklentisi var. Mevcut 65 yaş aylığı 1.536 lira. Memur zammı bu seviyelerde olursa 65 yaş aylığı da 1.840 liraya ulaşıyor.

YILBAŞINDA ARTACAK

Aile içinde 65 yaş üstü kendine bakacak gücü olmayan kişi olması halinde devlet ek bir destek daha uyguluyor. Bu kişilerin bakımını üstlenen akrabaya her ay düzenli ödeme yapıyor. Ödemeler 31 Aralık’a kadar 3 bin 336 lira olarak uygulanacak. Bu da şu anda geçerli olan 3 bin 500 liralık taban emekli maaşına yakın bir tutar. Bakım maaşı 6 ayda bir memur maaş katsayısının artmasına bağlı olarak yükseliyor. Yüzde 20 civarı zamla bu maaşın da 4 bin lirayı aşması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.