Erdoğan'dan Asgari Ücretliye Müjde Verildi! 9.590 Lira Ödeme Verilecek...

Erdoğan'dan Asgari Ücretliye Müjde Verildi! 9.590 Lira Ödeme Verilecek...

Emekli maaşı ve taban maaşlarda yapılan zam sonrası gözler asgari ücrete çevrildi. Asgari ücretin ne kadar zam alacağı merak edilirken, bayram ikramiyesi bekleyenler de bulunuyor. Tüm merak edilenler haberimizde...

Milyonlarca asgari ücretli çalışana son dakika olarak duyurdular. Türk-İş tarafından Açlık ve Yoksulluk sınır rakamları açıklandı. Mart ayı içerisinde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 9 bin 590 TL’ye kadar çıktı. Peki asgari ücrete ek zam gelecek mi? Merak edilen soru yanıt buldu. İşte son dakika asgari ücret haberinin detayları...

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR DİKKAT!

Türk-İş tarafından Açlık ve Yoksulluk sınır rakamları açıklandı. Açlık sınırının 9 bin 591 TL’ye yoksulluk sınırı ise 31 bin 241 TL’ye yükseldiği ifade edildi.

Açıklanan rapor kapsamında Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 9.591,13 TL’ye; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 31.241,48 TL’ye yükseldiği belirtildi.

SÜT FİYATLARINDA REKOR ZAM

Raporda, gıda enflasyonunda iki aylık değişim oranı yüzde 17,96, on iki ay itibariyle değişim oranı yüzde 94,62, on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 114,03 olarak hesaplandığı görüldü. Ayrıca peynir ve yoğurt fiyatları gerilerken süt fiyatı artarak ilk kez litresi 25 TL’nin üzerine çıktığı ifade edildi.

DANA ETİ REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Açıklanan raporda dana eti ile ilgili, "Depremlerde hayatını kaybeden hayvan üreticilerinin yanı sıra yem tedarikinde ve süt ile et satışında problem yaşadığından bu işi bırakmak isteyenler dolayısıyla bölgede hayvancılığın olumsuz etkilendiği ve toparlanmasının zaman alacağı öngörülmekte. Hayvansal protein kaynaklarında bu ay ciddi fiyat yükselişleri yaşandı. Bir ayda dana etinde yüzde 13, kuzu etinde yüzde 18, tavukta yüzde 4, yumurtada yüzde 16, balıkta yüzde 8 fiyat yükselişleri gerçekleşti. Dana eti ilk kez ortalama 250 TL’nin üzerine çıktı. Baklagillerden fasulye fiyatı yüzde 10 geriledi. Yeşil ve kırmızı mercimek fiyatları yüzde 4 yükseldi. Nohudun sınırlı düzeyde fiyatı arttı. Yağlı tohumlarda fiyat değişimi yaşanmadı" denildi.

PAZARDA SON DURUM

Semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık gibi salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları geriledi. Patates 12,5 TL’den satılmaya devam etti. Örtü altı sebzelerden kabak, sivribiber, domates, salatalık fiyatları düştü. Balkabağı zamlandı. Kış meyvelerinden portakal mandalina ve greyfurtun fiyatları da azaldı. Ayva ve nar fiyatları arttı. Ortalama sebze kg fiyatı 19,63 TL, ortalama meyve kg fiyatı 18,15 TL oldu. Hesaplamada 26’sı sebze ve 9’u meyve olmak üzere toplam 35 üründeki fiyat değişimi dikkate alındı. Ortalama meyve-sebze kg fiyatı bu ay 18,29 TL olarak tespit edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİZZAT AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, ara zam yapmaktan çekinmeyeceklerini ve Temmuz ayında asgari ücretin değerlendirileceğini söyledi. Başkan Erdoğan, bu konuda kararlı olduklarını vurguladı.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELİYOR MU?

2021 yılı başında belirlenen asgari ücret brüt 10,008 Lira, net 8,506 Liraydı. Ancak ara zamlar, 6 aylık enflasyon oranına göre belirlenecek. Eğer %20 zam yapılırsa brüt ücret 12,010 Lira olacak ve net ücret 10,200 Lira olacak. Eğer %30 zam gerçekleşirse net ücret 11,050 Lira ve brüt ücret 13,010 Lira olacak. %40 zam durumunda ise net ücret 11,908 Lira, brüt ücret de 14,011 Lira olacak. Ancak bu hesaplamalar tahminlerdir ve resmi açıklama yapılmadan değişebilirler.

İŞSİZLİK VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ARTACAK

Asgari ücret artışı, pek çok kişiyi etkiliyor. Bu artış, genel sağlık sigortalılarından isteğe bağlı sigortalılara, evde tarhana yapan kadınlardan işsizlik sigortası alanlara kadar birçok kişinin maddi durumunu olumlu yönde etkileyecek. Ayrıca, asgari ücretli çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı tutarları da artacak, böylece işçilerin hakları daha da korunacak.

Kanun, işçilere belirlenen asgari ücretten daha düşük ücret ödenemeyeceğini ve iş akitlerine veya toplu iş sözleşmelerine bu yönde hükümler konulamayacağını belirtiyor. Bu da, işverenlerin asgari ücreti ödemekten kaçınmalarının önüne geçiyor.

Ayrıca, belirlenen asgari ücreti ödemeyen veya eksik ödeyen işverenlere idari para cezası uygulanacak. Bu da, işverenleri asgari ücret konusunda daha sorumlu davranmaya teşvik edecektir.

Son olarak, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği tavanı da artacak. Bu da, işsiz kalan veya kısa çalışma ödeneği alan kişilerin maddi durumlarını bir nebze olsun düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Tüm bu değişikliklerin, çalışma hayatındaki pek çok kişi için olumlu sonuçlar doğuracağı açıktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.