EYT'nin Kapsamı Değişti 1 Milyon 800 Bin Kişi Daha Erken Emekli Olabilecek

EYT'nin Kapsamı Değişti 1 Milyon 800 Bin Kişi Daha Erken Emekli Olabilecek

EYT için belirlenen 8 Eylül 1999 öncesi ve sonrası ayrımı büyük tartışmalara yol açmıştı. Birkaç ay ile EYT'li olmayı kaçıran milyonlarca vatandaşa emeklilik kapısı açılabilir.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, tv100'de yayınlanan Yüzler Kulübü'nde Gürkan Hacır'ın sorularını yanıtladı. Ekonomi yönetimine eleştirilerini dile getiren Usta, EYT düzenlemesine ilişkin "Seçim yaklaştı, sandığı gördü, işler iyiye gitmeyince EYT sorununu çözmek için adım atıldı" yorumunu yaptı ve EYT'yi, birkaç ay ile kaçıran vatandaşlara müjde verdi.

EYT sorununun tam anlamıyla çözülmediğini belirten Usta, konu hakkında "Maliye Bakanlığı’nın ne görev tanımında ekonomik koordinasyonla ilgili bir görev var ne de kurumsal alt yapısı ekonomiyi koordine etmeye müsait. İkisi de değil. Burada bir boşluk var. En büyük sorunlarımızdan biri enflasyonsa enflasyonu kontrol altına alacak modelin uygulanması lazım, böyle bir model yok. Türkiye Ekonomi Modeli bir model değil. Enflasyonu cari fazlaya dayandırıyorsunuz, cari fazla vereceğim derken tarihin en yüksek cari açığını veriyorsunuz. O yüzden enflasyonla mücadele yok, enflasyon düşmüyor. En yüksek enflasyonu olan üçüncü ülkeyiz." ifadelerini kullandı.

"DAVA AÇILIR VE RAHATLIKLA KAZANILIR"

Usta, birkaç ay sebebiyle yıllarca emekli olamayacak vatandaşların şikayetlerinde tamamen haklı olduğunu belirterek, "Seçim yaklaştı, sandığı gördü, işler iyiye gitmeyince EYT sorununu çözmek için adım atıldı. Henüz kanun gelmedi, nasıl çözeceklerini tam biliyor değiliz. 2 milyon 250 bin kişi deniyor ama rakam fazla. Potansiyel EYT’liler de var. Staj mağdurları tamamen ayrı. Eylül 1999’da reform yapılmıştı. SGK kanunundan önce girip şu an itibariyle prim ödeme kanunun prim ödeme gün sayısını doldurup bekleyenler vardı. Şu an 2 milyon 250 bin kişi, hatta onun biraz daha üzerinde olacak. Bunların SSK’lıların, Bağ-Kur’lular büyük ölçüde emekli olacak. Eylül 1999 öncesi girişli olup 1-2 ay sonra prim ödeme gün sayısını dolduracak ama yaş nedeniyle bekleyecek 1,8 milyon kişi burada var. Buraya verip buraya vermemek olmaz. Dava konusu olur ve rahatlıkla kazanılır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.