Japonya 2025 yılına kadar uzaydan güneş enerjisi ışınlamaya çalışacak

Japonya 2025 yılına kadar uzaydan güneş enerjisi ışınlamaya çalışacak

Ülke 2015 yılında uzay tabanlı güneş enerjisi alanında bir atılım gerçekleştirdi.

Japonya ve ülkenin uzay idaresi JAXA, uzaydan güneş enerjisi ışınlamayı mümkün kılmak için onlarca yıl uğraştı. Ülke 2015 yılında JAXA bilim adamlarının 1,8 kilowatt gücü, yani bir elektrikli su ısıtıcısına yetecek kadar enerjiyi 50 metreden daha uzun bir mesafeden kablosuz bir alıcıya başarıyla ışınlamasıyla bir atılım gerçekleştirdi. Şimdi Japonya bu teknolojiyi gerçeğe bir adım daha yaklaştırmaya hazırlanıyor.

Nikkei'nin haberine göre bir Japon kamu-özel sektör ortaklığı 2025 gibi erken bir tarihte uzaydan güneş enerjisi ışınlama girişiminde bulunacak. Kyoto Üniversitesi profesörlerinden Naoki Shinohara tarafından yürütülen ve 2009 yılından bu yana uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan proje, yörüngeye bir dizi küçük uydu yerleştirmeyi deneyecek. Bunlar daha sonra dizilerin topladığı güneş enerjisini yüzlerce mil ötedeki yer tabanlı alıcı istasyonlara ışınlamaya çalışacak.

Dünya'ya enerji göndermek için yörüngedeki güneş panelleri ve mikrodalgaların kullanılması ilk kez 1968 yılında önerildi. O zamandan bu yana aralarında Çin ve ABD'nin de bulunduğu birkaç ülke bu fikrin peşinden koşmak için zaman ve para harcadı. Bu teknoloji cazip çünkü yörüngedeki güneş panelleri potansiyel olarak sınırsız yenilenebilir enerji kaynağını temsil ediyor.

Uzayda, güneş panelleri günün hangi saatinde olursa olsun enerji toplayabilir ve ürettikleri gücü ışınlamak için mikrodalgalar kullandıklarından bulutlar da bir sorun teşkil etmez. Bununla birlikte, Japonya bir dizi yörüngesel güneş dizisini başarıyla konuşlandırsa bile, teknoloji yine de gerçek olmaktan çok bilim kurguya yakın olacaktır. Zira 1 gigawatt ya da yaklaşık bir nükleer reaktör kadar güç üretebilecek bir dizinin mevcut teknolojilerle üretilmesi yaklaşık 7 milyar dolara mal olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.