Nokia Marka Logosunu Değiştiriyor ve Yeni Sektör Odağı Hakkında Konuşuyor

Nokia Marka Logosunu Değiştiriyor ve Yeni Sektör Odağı Hakkında Konuşuyor

Nokia Pazar günü yaptığı açıklamada, telekom ekipmanı üreticisi agresif büyümeye odaklanırken, yaklaşık 60 yıl sonra ilk kez marka kimliğini yeni bir logo ile değiştirmeyi planladığını duyurdu.

Nokia Pazar günü yaptığı açıklamada, telekom ekipmanı üreticisinin agresif büyümeye odaklanması nedeniyle yaklaşık 60 yıl sonra ilk kez marka kimliğini yeni bir logo ile değiştirmeyi planladığını duyurdu.

Yeni logo NOKIA kelimesini oluşturan beş farklı şekilden oluşuyor. Eski logonun ikonik mavi rengi yerini kullanıma bağlı olarak farklı renklere bıraktı.

İcra Kurulu Başkanı Pekka Lundmark Reuters'a verdiği bir röportajda "Akıllı telefonlarla bir ilişkimiz vardı ve bugünlerde bir iş teknolojisi şirketiyiz" dedi.

Pazartesi günü Barselona'da başlayan ve 2 Mart'a kadar sürecek olan yıllık Mobil Dünya Kongresi (MWC) öncesinde şirket tarafından yapılacak bir iş güncellemesi öncesinde konuşuyordu.

Lundmark, 2020 yılında zor durumdaki Fin şirketinin başına geçtikten sonra üç aşamalı bir strateji belirledi: sıfırlama, hızlandırma ve ölçeklendirme. Sıfırlama aşamasının tamamlanmasıyla birlikte Lundmark ikinci aşamanın başladığını söyledi.

Nokia hala telekom şirketlerine ekipman sattığı servis sağlayıcı işini büyütmeyi hedeflese de, ana odak noktası artık diğer işletmelere ekipman satmak.

Lundmark, "Geçen yıl, şu anda satışlarımızın yaklaşık %8'ini oluşturan (ya da) kabaca 2 milyar Euro (2,11 milyar $) olan kurumsal alanda %21 gibi çok iyi bir büyüme kaydettik" dedi. "Bunu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çift haneli rakamlara çıkarmak istiyoruz."

Büyük teknoloji firmaları, çoğunlukla imalat sektöründeki müşterilere özel 5G ağları ve otomatik fabrikalar için dişliler satmak üzere Nokia gibi telekom teçhizatı üreticileriyle ortaklık kuruyor.

Nokia, farklı işletmelerinin büyüme yolunu gözden geçirmeyi ve elden çıkarma da dahil olmak üzere alternatifleri değerlendirmeyi planlıyor.

"Sinyal çok açık. Sadece küresel liderlik görebileceğimiz işlerde olmak istiyoruz," dedi Lundmark.

Nokia'nın fabrika otomasyonu ve veri merkezlerine yönelmesi, Microsoft ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketleriyle karşı karşıya gelmelerine de neden olacak.

"Birden fazla farklı durum olacak, bazen ortağımız olacaklar... bazen müşterimiz olabilirler... ve eminim ki rakip olacakları durumlar da olacak."

Telekom teçhizatı satış pazarı, Kuzey Amerika gibi yüksek marjlı pazarlardan gelen talebin yerini düşük marjlı Hindistan'daki büyümeye bıraktığı ve rakibi Ericsson'u 8.500 çalışanını işten çıkarmaya iten makro ortam nedeniyle baskı altında.

Lundmark, "Hindistan daha düşük marjlara sahip en hızlı büyüyen pazarımız - bu yapısal bir değişiklik" dedi ve Nokia'nın Kuzey Amerika'nın yılın ikinci yarısında daha güçlü olmasını beklediğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.