SSK’lılardan Bağkur’lulara Kadar Herkese Ödeme Yapılacak! PTT 1.250 TL Ödeme Veriyor

SSK’lılardan Bağkur’lulara Kadar Herkese Ödeme Yapılacak! PTT 1.250 TL Ödeme Veriyor

Geliri düşük ailelere ayda 850 ile1250 lira arasında nakdi desteğin yolunu açan Aile Destek Programı’na başvurular sürüyor ve ödemeler başladı. Destekten daha uzun süre yararlanmak için başvuruyu geciktirmemek önem taşıyor. Destek ödemesini emekliler de alabilecek. İşte merak edilen detaylar!

Devlet tarafından dar gelirli ailelere sağlanan ödemeler büyük ilgi görüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı emekli, dul, yetim ve zor durumda olanlara yardım sağlıyor. Emeklilerin de yararlanacağı uygulama kapsamında aylık 850-1250 liraya kadar olan nakit destek devlet tarafından ödenecek. Ve bu ödemeler düzenli olarak PTT aracılığıyla yapılacak. Peki, emeklilere 1.250 TL yardımından kimler yararlanacak? İşte detaylar!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 850-1250 TL aralığında verilen sosyal yardım parası başvuruları e-Devlet ekranı üzerinden alınıyor.

EMEKLİLER DE YARARLANACAK

Derya Yanık, Aile destek ödemelerinden emeklilerin de yararlanacağını açıklamıştı. Yanık, 'Desteğimizi hayata geçirirken faydalanıcı yelpazesini oldukça geniş tuttuk. Bu doğrultuda Türkiye Aile Destek Programı'na hanede yaşayan sayısı fazla olan düşük gelirle çalışan, emekli ve emeklilerimizin dul ve yetimlerini de dahil ettik. Genel şartları taşımaları ve hanede kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 1/3'ünden az olması şartıyla SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri ile bunların dul ve yetimleri faydalanabilecek.' demişti.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMA: AİLE DESTEK ÖDEMELERİ KATLANARAK ARTACAK!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 2022 tarihli Kabine Toplantısı sonrası kameralar karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu.

Yaptığı açıklamada Türkiye Aile Destek Programı'na da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti: '(Türkiye Aile Destek Programı) Bu ay 3 milyon haneye 3,8 milyar lira nakdi kaynak aktarımı yapacağız. 'Kasım ve aralık aylarındaki tutarı 20,5 milyar liraya ulaşan sosyal destek ödemeleri yeni yılla birlikte katlanarak artacaktır.''

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

AİLE SOSYAL YARDIM BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ AİLE DESTEK PAKETİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

850-1.250 TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecektir.

AİLE DESTEK PAKETİ BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuran kişinin; Türk vatandaşı olmaması, Mavi Kart sahibi olması, Yerleşim adresinin yurt dışında olması, 18 yaşından küçük olması, Hanesinde memur, kamu işçisi, noter veya muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da kişilerin bulunması, durumlarında başvurular değerlendirmeye alınamayacaktır. Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü veya tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu gibi bakım kurumunda bulunan kişilerden olması ve zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde başvurular hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu kişiler program kapsamı dışında tutulmuştur.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR, KAÇ TL?

Bakan Yanık; '450-600 lira olan destek tutarımızı 850-1.250 liraya yükseltiyoruz. Çocuk Destek Bileşeni kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 lira ile 650 lira aralığında destek vereceğiz. Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 lira, 3 çocuklu hanelere 450 lira, 4 çocuklu hanelere 550 lira, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 lira ilave destek sağlayacağız. Yeni tutarlar da kasım ayı ödemelerine yansıtılacaktır.' ifadelerini kullandı. Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL) ve Aylık Destek Tutarı (TL) 450 TL ve altı: 1.250 TL 450 TL üzeri, 911,15 TL ve altı: 1.100 TL 911,15 TL üzeri, 1372,30 TL ve altı: 950 TL 1372,30 TL üzeri, 1833,45 TL'den az: 850 TL 850 ile 1.250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.