4A, 4B, 4C ve SGK'lılar çalışan herkesi yakından ilgilendiren önemli gelişme yaşandı! E-Devlet'inizi kontrol edin

4A, 4B, 4C ve SGK'lılar çalışan herkesi yakından ilgilendiren önemli gelişme yaşandı! E-Devlet'inizi kontrol edin

4A, 4B, 4C ve SGK'lılar dikkat! Sigortalı çalışan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelime yaşandı. Özel sektör içerisinde çalışan vatandaşların da bu kapsamda düzenli olarak hizmet dökümlerini kontrol etmeleri gerekiyor. Primlerin eksik yatırılması çalışanların emekli maaşlarını da olumsuz olarak etkiliyor

Hangi meslekte çalışırsanız çalışın, sigortanız varsa bu durum sizi çok yakından kapsıyor! Vatandaşlar çalıştıkları iş ne olursa olsun, işveren tarafından sigortaları yatırılmak zorunda. Ancak çalışanlar düzenli olarak kontrol etmezlerse, hizmet durumundaki eksiklikleri göremeyebiliyor. Hizmet dökümündeki prim eksikliği ise emekli maaşlarının düşüklüğüne kadar gidebiliyor. 

Emekli olmak isteyen bir vatandaş, yıllarca çalıştığı mesleğinde ter döküyor. Özel sektör içerisinde çalışan vatandaşların da bu kapsamda düzenli olarak hizmet dökümlerini kontrol etmeleri gerekiyor. Primlerin eksik yatırılması çalışanların emekli maaşlarını da olumsuz olarak etkiliyor.

Eğer çalışanlar böyle bir durumla karşılaşırsa, hemen banka üzerinden yapılan ödemelerle davasını açabilir.

E-DEVLET’TEN KONTROL EDİN

Vatandaşlar e-Devlet’e TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak hizmet dökümlerini görebilir. Ekranda sigortalı olarak işe giriş, çıkış, sigortalı gün sayısı, çalışan şirket bilgileri, çalışılan pozisyon ve yapılan prim ödemesi gibi pek çok bilgiyi anında görebilirsiniz.

MESAJ GELİYOR

Bunun dışında SGK kontrollerinde işçinin prime esas kazancı bir önceki aya göre yüzde 20 oranında azalma olursa bunu mesaj olarak işçiye gönderiyor. İşveren gönderilen bildirimde de bir hata varsa düzeltilmesini istiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.